Data publikacji: 2021-04-30, 14:51

Ilość wyświetleń: 606

1,2,3 maja - to dni, o których powinniśmy pamiętać


Odsłuchaj

Powrót
flaga Polski

Przed nami długi weekend majowy, czas wypoczynku. Pamiętajmy jednak, że pierwsze trzy dni maja to święta szczególnie ważne w historii Polski. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego właściwie świętujemy? Przypomnijmy sobie zatem sobie skąd w ogóle wzięły się święta majowe. Komu zawdzięczamy fakt, że w tych dniach większość z nas może odpocząć od pracy.

1 maja

Międzynarodowe Święto Pracy

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy, upamiętnia strajk robotników, który odbył się 1 maja 1886 r. w Chicago. Celem demonstracji było wywalczenie ośmiogodzinnego dnia pracy. Pomimo obaw wielu ludzi pochód przeszedł bez rozlewu krwi. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 r. i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców. Od 1950 r. 1 maja jest świętem państwowym, wolnym od pracy.

2 maja

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Ustanowienie dnia 2 maja świętem miało swoje uzasadnienie w historii. 2 maja był dniem w Rzeczypospolitej Ludowej obowiązkowego zdejmowania flagi po Święcie Pracy, z uwagi na zakaz obchodzenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa o dniach wolnych od pracy z 18 stycznia 1951 roku znosiła trzeciomajowe święto. Powodów było kilka. Święto Konstytucji 3 Maja tradycyjnie wiązało się z walką Polaków o niepodległość od zaborów podczas rządów komunistycznych w Polsce. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zbiega się z przypadającym również 2 maja Światowym Dniem Polonii.

3 maja

Święto Konstytucji 3 Maja

3 maja to ważny dzień dla wszystkich Polaków. Wówczas świętujemy uchwalenie Konstytucji 3 Maja, co miało miejsce w 1791 roku. Była to druga na świecie – po amerykańskiej, a pierwsza w Europie nowoczesna konstytucja. Uroczyste obchody rocznicy Konstytucji 3 maja organizowano w latach 1916-1918 w wielu miastach (najliczniejsze w Warszawie w 1916 roku) po wycofaniu się wojsk i władz rosyjskich z obszaru tzw. kongresowego Królestwa Polskiego.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy, przywrócono je ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Od 2007 r. 3 maja jest również świętem narodowym Litwy.


Logotypy Unii Europejskiej, Rzeczpospolitej Polskiej oraz Warmii i Mazur