Data publikacji: 2023-01-25, 10:08

Ilość wyświetleń: 193

O historii od kuchni


Odsłuchaj

Powrót

Muzeum Ziemi Piskiej organizuje pierwsze spotkanie w nowym roku. 17 lutego gośćmi będą dr Stanisław Cios, który opowie o historii regionu przez pryzmat ryb i ich znaczeniu dawnej kuchni polskiej, a także wokalistka Karolina Lizer, prezentująca koncert inspirowany muzyką żydowską.
Muzeum Ziemi Piskiej opracowało harmonogram spotkań w nowym roku, a inauguracyjne wydarzenie odbędzie się 17 lutego w Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego. Tradycyjnie nie zabraknie ciekawego wątku historii naszego miasta, choć tym razem zakres poruszanych tematów będzie bardzo szeroki, oraz wyjątkowego koncertu.




Dr Stanisław Cios, który pasjonuje się historią rybactwa i ichtiologii postara się odpowiedzieć na pytanie, kiedy na polskich stołach pojawiła się ryba po żydowsku. Związki kuchni polskiej z kuchnią żydowską są niezwykle ciekawe i stanowią jeden z najsilniejszych czynników łączących obie społeczności, a u ich źródła leży samo pozyskanie i handel rybami.
Przed laty na Mazurach była to poważna gałęź gospodarki, a Pisz z rzeką Pisą stanowił niezwykle ważny ośrodek na szlaku transportu ryb do Polski. Dr Stanisław Cios oprze swoje wystąpienie o temat pt. Związki między dawną kuchnią polską i polskich Żydów przez pryzmat ryb i rola Pisza w aprowizacji konsumentów ryb w Polsce.


W drugiej części spotkania wystąpi Karolina Lizer z koncertem pt. „Troszeczkę słońca – Abi grezunt”. Młoda wokalistka, mająca na koncie dwie płyty i udział w koncercie Debiuty na festiwalu w Opolu w 2022 r., zaprezentuje jeden z najnowszych projektów muzycznych. Artystka opracowała i wykonuje muzyczną adaptację utworów żydowskich w polskich tłumaczeniach m.in. Jacka Cygana, Agnieszki Osieckiej i Romana Kołakowskiego.
http://www.muzeumziemipiskiej.pl/art,227,o-historii-od



▪️▪️ Spotkanie odbędzie się 17 lutego w Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego, czyli dawnej sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego. Początek o godz. 18.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Logotypy Unii Europejskiej, Rzeczpospolitej Polskiej oraz Warmii i Mazur