Data publikacji: 2021-12-01, 11:59

Ilość wyświetleń: 44

Wspólnie przeciw przemocy - kampania "Biała Wstążka"


Odsłuchaj

Powrót
Kampania

Od 25 listopada trwa światowa kampania pn. „Biała Wstążka” Celem akcji, która zakończy się 10 grudnia – czyli w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, jest zatrzymanie przemocy wobec kobiet.

Jedną z inicjatyw w ramach kampanii są tzw. „Otwarte Drzwi” – dodatkowe dyżury psychologów i innych specjalistów, do których mogą zgłaszać się osoby doznające przemocy – szukające wsparcia i pomocy.

Włączając się w kampanię zapraszamy na dodatkowe dyżury w dniu 4 grudnia 2021 r. w godzinach 10:00-12:00 do: Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piszu (ul. Wąglicka 1, tel. 87 423 36 54) oraz Ośrodka Profilaktyki i Terapii w Piszu (ul. Kopernika 8, tel. 87 423 35 60).

O KAMPANII "BIAŁA WSTĄŻKA"

Kampania „Biała wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 60 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.

Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet; jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, mówiący o tym, że „my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”. W przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.

Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

Logotypy Unii Europejskiej, Rzeczpospolitej Polskiej oraz Warmii i Mazur