Data publikacji: 2023-01-26, 9:08

Ilość wyświetleń: 194

Wkrótce ruszą konsultacje społeczne w sprawie budowy hali sportowo - rekreacyjnej


Odsłuchaj

Powrót

Pisz, który jest stolicą gminy i powiatu oraz jego mieszkańcy zasługują na halę sportowo-widowiskową z prawdziwego zdarzenia, na miejsce tętniące życiem, gdzie miłośnicy różnych dyscyplin sportowych będą mogli zadbać o aktywność fizyczną, a także podziwiać widowiska sportowe oraz wydarzenia kulturalne. Budowa obiektu ma być zrealizowana w przeważającej części ze środków zewnętrznych i ma być zarządzana przez kompetentnego menadżera – specjalizującego się w kierowaniu tego typu obiektami, który będzie umiejętnie korzystał z dotacji, konkursów grantowych, programów stypendialnych, itp. W projektowanej hali przewidziane jest boisko do koszykówki, futsalu, dawniej nazywanego piłką nożną halową oraz trzy boiska do siatkówki. Centrum będzie dysponować zapleczem sanitarno-szatniowym dla sportowców oraz sanitariatami dla publiczności. Ma być bazą dla pierwszoligowych zespołów sportowych. Mają się tu odbywać rozgrywki na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym.
Projektowane są w nim jednostronne trybuny wzorem hali w Olecku na 500 miejsc stałych i 300 mobilnych. W centrum przewidziana jest sala do zajęć fitness, sala do sportów walki, siłownia, sala do squasha, ścianka wspinaczkowa, a także gabinety fizjoterapii i masażu. To wszystko z myślą o mieszkańcach, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności sportowe, a także chcą zadbać o zdrowie i kondycję fizyczną.

Obiekt ma również spełnić oczekiwania miłośników ciekawych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Dziś, żeby wziąć udział w jakimś wydarzeniu artystycznym dużego formatu, czy koncercie trzeba planować wyprawę do innego miasta. Takie Centrum pozwalałoby na uczestnictwo w tego typu wydarzeniach tu na miejscu, mieszkańcom całej gminy i powiatu, a także turystom. Centrum dysponowałoby zapleczem hotelowym dla zapewnienia noclegów zarówno zawodnikom biorącym udział w różnego rodzaju rozgrywkach sportowych, ale także zaproszonym gościom, wykonawcom. Poza tym obiekt będzie dysponował salą konferencyjną oraz strefą gastronomiczną, którą można by wynająć restauratorom.  
W Piszu i okolicy brakuje profesjonalnej sali zabaw dla najmłodszych, która wspomagałaby rozwój koordynacji ruchowej i umiejętności sprawnościowe u dzieci, gdzie można by zorganizować różnego rodzaju imprezy, pokazy, zabawy, spotkania, konkursy, urodziny lub dzień dziecka. Będzie temu sprzyjać strefa rekreacyjna dla najmłodszych przewidziana w projekcie hali. Na chwilę obecną najbliższe, profesjonalne sale zabaw znajdują w Szczytnie
i Kolnie. W planach obiektu jest także strzelnica, z możliwością strzelania na odległość 50 m
z czterema stanowiskami wraz z potrzebnym wyposażeniem. W otoczeniu przewidziane są także boisko typu orlik, lodowisko, a także kort tenisowy. Centrum ma być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przewiduje się w nim wiele pomieszczeń gospodarczych i technicznych oraz magazyny, biura, stanowiska komentatorów, pomieszczenia trenera i kontroli, pomieszczenie pierwszej pomocy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii obiekt będzie samowystarczalny energetycznie, więc zero-kosztowy. W projekcie zadbano także o wykorzystanie światła dziennego, poprzez zastosowanie świetlików dachowych.
Projekt centrum obejmuje także zagospodarowanie terenu uwzględniający dojścia, dojazdy, zieleń, miejsca parkingowe, drogi wewnętrzne itp.
Żyjemy w strefie klimatycznej, w której warunki pogodowe pozwalają na realizowanie rozgrywek, aktywności fizycznej na wolnym powietrzu tylko przez około 3 miesiące w roku. W pozostałym czasie jest deszczowo lub zimno, dlatego tak ważne jest posiadanie obiektu, który pozwoli na organizowanie wydarzeń przez cały rok i niezależnie od warunków pogodowych. Zaniechanie budowy takiej bazy byłoby z naszej strony zaniedbaniem i stratą możliwości pozyskania środków na ten cel. Do tej pory trwały konsultacje zespołu doradczego do spraw budowy Centrum. Chcieliśmy pokazać Państwu zarys projektu. Obecnie otwieramy etap szerokich konsultacji społecznych – konkretny termin konsultacji wkrótce zostanie podany do publicznej wiadomości.


Udostępnij post:

Logotypy Unii Europejskiej, Rzeczpospolitej Polskiej oraz Warmii i Mazur