Data publikacji: 2022-06-21, 12:51

Ilość wyświetleń: 397

Muzeum Ziemi Piskiej wzbogaciło się o cenną mapę z XVIII w.


Odsłuchaj

Powrót
MUZEUM

Muzeum Ziemi Piskiej wzbogaciło się o cenną mapę z XVIII w.


Dr Robert Klimek przekazał nieodpłatnie Muzeum Ziemi Piskiej jedną z map prezentowanych na wystawie czasowej pt. „Wizerunek Prus w najstarszych nowożytnych mapach od XVI w. do końca XVIII w.” Kartograficzny zabytek, wydany w Austrii w XVIII w., ukazuje dawne pogranicze prusko-rosyjskie.
Zakończyła się wystawa czasowa otwarta podczas Nocy Muzeów. Od 20 maja przez niemal miesiąc można było oglądać ekspozycję zabytkowych map ze zbiorów dr. Roberta Klimka z Olsztyna. Historyk wybrał ze swoich zbiorów ponad 30 kartograficznych eksponatów, które prezentowały „Wizerunek Prus w najstarszych nowożytnych mapach od XVI w. do końca XVIII w.”


– Na zakończenie współpracy związanej z wystawą, dr. Klimek przekazał Muzeum Ziemi Piskiej jedną z map, która prezentuje fragment Prus w drugiej połowie XVIII w. Na mapie z łatwością można odnaleźć dawny Johannisburg oraz okoliczne miejscowości i jeziora Śniardwy, Nidzkie i Roś – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.


Po raz pierwszy nowy nabytek piskiego muzeum został zaprezentowany w atlasie Schauplatz der fünf Teile der Welt, wydanym w Wiedniu w 1789 r. Mapę Des Königreichs Preussen, ostsüdlicher Theil, nr 52 przygotował austriacki kartograf Franz Johann Joseph von Reilly.

Logotypy Unii Europejskiej, Rzeczpospolitej Polskiej oraz Warmii i Mazur