Data publikacji: 2020-11-15, 20:35

Ilość wyświetleń: 1614

Stanisław Rumiński


Odsłuchaj

Powrót
Stanisław Rumiński z nagrodami

Doktor Stanisław Rumiński urodził się 7 listopada 1938 r. w pobliskim Czerwonem (powiat kolneński), jako dziewiąte z dziesięciorga dzieci Rozalii i Pawła Rumińskich. Z rodzinnego domu, pełnego tradycji patriotycznej i religijnej, wyniósł sentencję „Bądź dobry dla ludzi, a ludzie będą dobrzy dla Ciebie”. Innym mottem, którym kierował się w życiu zawodowym oraz kieruje się nadal w życiu prywatnym były słowa Cypriana Kamila Norwida „Nie było ani jednej chwili w moim życiu, abym nie uśmiechnął się do kogoś”. Swoją pozytywną energią  dr Stanisław Rumiński dzielił się z innymi od początku swojej służby lekarskiej.

Związał się z Mazurami tuż po odbyciu służby wojskowej. Jednym z powodów, dla którego wybrał Krainę Tysiąca Jezior była…„miłość do Wiartla”. Po pracy w tamtejszym ośrodku zdrowia oraz ukończeniu studiów na Akademii Medycznej w Białymstoku stanął przed dylematem – zostać asystentem w Klinice Medycznej w Białymstoku, albo powrócić na Mazury. Na szczęście wybrał te drugą opcję i od 1 maja 1968 r. związał się na prawie 30 lat ze Szpitalem Powiatowym w Piszu, gdzie dzięki swojemu talentowi, Wielkiemu Sercu i ciężkiej pracy, wspinał się po kolejnych szczeblach kariery. 1 lipca 1972 r. został mianowany asystentem. Następnie awansował na starszego asystenta, zastępcę ordynatora oddziału dziecięcego, kierownika Poradni Medycyny Szkolnej i Poradni Dziecięcej.

Uważał, że człowiek tyle jest wart, ile siebie daje innym, dlatego podobnie jak jego wielki mistrz, nauczyciel i autorytet – dr Władysław Klementowski, starał się być dostępny dla swoich pacjentów o każdej porze dnia i nocy. Miłość do drugiego człowieka pozwoliła doktorowi Stanisławowi Rumińskiemu na spełnienie się w zawodzie pedagoga. Swoją fachową wiedzę przekazywał uczniom Liceum Medycznego oraz pacjentom Poradni Wychowawczo-Zawodowej. Od 1 stycznia 1997 roku, aż do przejścia na emeryturę, prowadził indywidualną praktykę specjalistyczną w Piszu. Pomimo zakończenia pracy zawodowej nigdy nie odmówił bezinteresownej pomocy osobom potrzebującym.

Doktor Stanisław Rumiński stawiał na ciągły rozwój i nie zamykał się na nowe trendy w medycynie. Uzyskał specjalizację II stopnia z pediatrii, medycyny szkolnej, medycyny sportowej oraz medycyny ogólnej. Dogłębne zainteresowanie nauką zaowocowało otrzymaniem w 1995 r. stopnia doktorskiego. Z godną podziwu pasją, z sukcesem, wprowadzał pionierskie metody leczenia – irydologię i homeopatię.

Doktor Stanisław Rumiński jest autorem ponad 50 prac i artykułów z różnych dziedzin medycyny i nauk pokrewnych oraz wydania książkowego „Vademecum profilaktyki naturalnej”. Uczestniczył w licznych sympozjach, zjazdach i kongresach, specjalistycznych kursach krajowych oraz międzynarodowych. Za swoją postawę godną naśladowania nagradzany był licznymi medalami, odznaczeniami i wyróżnieniami, m.in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Złotą Odznaką Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Za sukcesami doktora stoi jego ukochana żona Kinga, która również jest lekarzem i przepracowała wiele lat w Szpitalu Powiatowym w Piszu. Dodatkowo udzielała się społecznie, m.in. w akcjach poboru krwi.

O tym, jak Wielkim Człowiekiem jest doktor Stanisław Rumiński świadczą ciepłe słowa od mieszkańców nie tylko Pisza, ale również ościennych województw, jak chociażby te opinie: („Bardzo cieszymy się, że mogliśmy spotkać Pana Doktora. Potrafi Pan patrzeć w oczy, nie tylko jak lekarz pacjentowi, ale jak człowiek – człowiekowi (Rodzina Brydaków-wczasowiczów z Warszawy”) oraz („Nie każdy otwiera serce na cierpienie drugiego człowieka i nie każdy potrafi je zrozumieć. Jest Pan jednym z nielicznych, którzy mają tę umiejętność, za co serdecznie dziękuję” – J. Wesołowska z Pisza”).

Doktor Stanisław Rumiński przez całe swoje życie daje świadectwo moralności oraz głębokiej osobowości. Poza tym wnosi znaczący wkład w propagowanie tradycji patriotycznych, historycznych oraz jest żywym symbolem Gminy Pisz.

Logotypy Unii Europejskiej, Rzeczpospolitej Polskiej oraz Warmii i Mazur