Wieża ciśnień w Piszu - industrialny symbol miasta
Jednen z najbardziej rozpoznawalnych punktów Pisza, obok ratusza i kościoła św. Jana Chrzciciela, jest Wieża ciśnień przy ul. Gdańskiej. Ten 38-metrowy zabytek infrastruktury przemysłowo-komunalnej pochodzi z przełomu XIX i XX w. i dominuje w krajobrazie kulturowym miasta. Budowę wieży zainicjowali wraz z miejskimi wodociągami kupiec Franz Schnetka oraz Leo Bayer, właściciel browaru Masovia . W 1907 r. realizację podjęła firma Heinricha Schevena z Bochum. Wieża, potocznie nazywana „grzybkiem”, mieściła w hełmie zbiornik typu Intze I o pojemności 100 m³, który przez wiele lat zaspokajał potrzeby mieszkańców Pisza. Po wyłączeniu z eksploatacji w 1992 r. wieża popadała w ruinę, jednak w 2007 r. wpisano ją do rejestru zabytków, a w 2013 r. zakończono jej gruntowną rewitalizację. Szczyt wieży zwieńczono nową, przeszkloną kopułą, a obok wyeksponowano historyczny zbiornik wodny, pozwalający poznać rozwiązania techniczne sprzed ponad stu lat. Z tarasów widokowych roztacza się imponująca panorama miasta i Puszczy Piskiej, która zachwyca każdego turystę.
Opis: Muzeum Ziemi Piskiej