Data publikacji: 2021-04-21, 8:17

Liczba wyświetleń: 1103

Trasa rowerowa "Wokół jeziora Śniardwy”


Odsłuchaj

Powrót
Jadący rowerzysta

Wycieczkę wokół największego jeziora w Polsce, zwanego również Mazurskim Morzem, rozpoczynamy w Piszu. Szlak prowadzi w większości przez Mazurski Park Krajobrazowy oraz lasy Puszczy Piskiej do portu jachtowego Niedźwiedzi Róg z punktem widokowym na panoramę jeziora Śniardwy.

Następnie udajemy się w kierunku Wejsun, gdzie znajduje się Regionalna Izba Mazurska, a potem Popielna, w którym odnajdziemy Stację Badawczą Polskiej Akademii Nauk oraz ostoję konika polskiego. Nie lada atrakcją jest przeprawa promowa w Wierzbie, którą przedostajemy się na drugi brzeg jeziora Bełdany. Kolejnym punktem trasy jest znany port mazurski – Mikołajki, w którym mniej znaną ciekawostką jest Muzeum Reformacji.

Trasa wiedzie w kierunku wsi Dziubiele, obok jeziora Łuknajno, stanowiącego jedną z największych ostoi łabędzia niemego w Europie. Jadąc przez Suchy Róg okrążamy

jezioro Tuchlin, by znaleźć się w miejscowości o tej samej nazwie. Stąd kierujemy się do kolejnego punktu widokowego w Okartowie. Teraz trasa prowadzi brzegiem jeziora Śniardwy do miejscowości Zdory, a następnie przez Szczechy Wielkie. Droga przekracza Kanał Jegliński łączący jeziora Seksty i Roś i wraca do Pisza.

Źródło: www.lotmp.plLogotypy Unii Europejskiej, Rzeczpospolitej Polskiej oraz Warmii i Mazur