Kontakt Szukaj Mapa serwisu Strona główna  

Logowanie

Login:
Hasło:

AKTUALNOŚCI

Parafia w Turośli obchodzi 55-lecie istnienia 2011-08-30

Tegoroczny odpust w parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Turośli miał szczególnie uroczysty charakter. Parafia w 2011 r. odchodzi 55-lecie istnienia.

- Wszystko zaczęło się latem 1956 r. kiedy na prośbę ówczesnego Biskupa Warmińskiego Tomasza Wilczyńskiego do Turośli przybył ks. Mieczysław Wagnerowski. Zastał on kompletnie zrujnowany poewangelicki kościół (żołnierze radzieccy podłożyli w kościele ładunek wybuchowy i opuszczając Turośl wysadzili kościół). Zapadła się część dachu, wnętrze było kompletnie zniszczone i spalone, a szyby powybijane. Nie było plebanii (tę też spalono). Ks. Mieczysław zamieszkał w namiocie na  przykościelnym placu. Jesienią 1956 r. skorzystał z gościnności Państwa Banachów. Zimą zamieszkał w pokoju znajdującym się przy kościele – opowiada ks. Tomasz Orłowski-proboszcz parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Turośli – Ks. Mieczysław opuścił  Turośl w 1958 r. Zostawił po sobie wybudowaną plebanię, zadaszony kościół. Wykonał on podwaliny pod nowo powstającą parafię.

Podczas uroczystości przybyli wierni dziękowali za trud, poświęcenie i głęboką wiarę ks. Mieczysława Wagnerowskiego, które sprawiły, że przyjął on biskupią propozycję tworzenia parafii w Turośli. 

- Przed ks. Mieczysławem jak się dowiedziałem od niego samego dwóch innych księży taką propozycję odrzuciło – dodaje ks. Tomasz Orłowski –  Ze względu na stan zdrowia ks. Mieczysław nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystościach, ale modlił się w swojej prywatnej kaplicy.

Mszy odpustowej przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Bp Romuald Kamiński-Biskup Pomocniczy Diecezji Ełckiej. Włączył się on w dziękczynienie parafian, polecił wszystkich opiece Matki Boskiej, prosił w homilii o głęboką wiarę w Boga. Mszę wraz z Księdzem Biskupem koncelebrowali ks. Kanonik Jerzy Ząbek-były proboszcz parafii w Turośli, który obecnie jest na emeryturze w Szelkowie – swojej rodzinnej miejscowości i ks. płk. Jan Domian.

W uroczystościach udział wzięli również Zbigniew Włodkowski-Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Andrzej Nowicki-Starosta Piski, Marek Wysocki-Wicestarosta Piski, Lilla Bednarek-Przewodnicząca Rady Miejskiej w Piszu, Jan Alicki-Burmistrz Pisza, Grażyna Leszczyńska-Zastępca Burmistrza Pisza, Piotr Czyżyk-Nadleśniczy Nadleśnictwa Maskulińskie oraz delegacje z Urzędu Miasta i Gminy w Rucianem-Nidzie i z Nadleśnictwa Pisz.

- W procesji z darami została przyniesiona do ołtarza nowa monstrancja – wotum wdzięczności parafian za 55 lat opieki Matki Bożej. Poprzednia monstrancja została skradziona z kościoła – mówi ks. Tomasz Orłowski – Uroczystości zakończyły się odśpiewaniem hymnu „Ciebie Boga wysławiamy”, który był dziękczynieniem nas wszystkich.

Tekst oprac.: vid
Fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Piszu
Urząd Miejski w Piszu powered by: cms edito
realizacja: ideo