Powrót do obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskimA- A A+

Uwaga! Od 27 lutego w województwie warmińsko-mazurskim ponownie będą zamknięte kina, hotele, teatry, galerie handlowe i obiekty sportowe, a uczniowie trzech pierwszych klas wrócą do nauki zdalnej.
Poza tym wprowadzony zostanie obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic.

Obostrzenia w województwie warmińsko-mazurskim - co będzie obowiązywało od soboty 27 lutego [LISTA]:

* Zamknięte hotele i miejsca noclegowe.
* Zamknięte kina, teatry, filharmonie, opery.
* Zamknięte boiska znajdujące się na zewnątrz.
* Zamknięte stoki narciarskie.
* Zamknięte baseny, aquaparki.
* Zamknięte korty tenisowe.
* Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych.
* Nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych, szkołach średnich, w technikach i szkołach wyższych (z wyjątkami).
* Zamknięte siłownie, kluby fitness.
* Zamknięte restauracje i bary, posiłki wydawane tylko na wynos.
* Zakaz organizacji wesel i konsolacji

Szczepienia obłożnie chorych pacjentów w domach przeciwko COVID-19A- A A+

Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów którzy, ze względu na stan zdrowia, nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. W naszym regionie 11 dodatkowych punktów uzupełni sieć populacyjnych punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania preparatu również w domu pacjenta.
Wyjazdowe punkty szczepień są dodatkowym wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień, potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach.
Szczepienie w domu dla konkretnych pacjentów
Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący.
Punty wyjazdowe uzupełniły sieć punktów populacyjnych, które mają zespoły mobilne, gotowe do szczepienia pacjentów w miejscu zamieszkania. Punkty wyjazdowe nie będą zatem zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a wspierać ich pracę.
Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonymi komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne.
Sprawdź, jak skorzystać z organizowanego przez gminy specjalnego transportu na szczepienia   
Pacjent potrzebuje szczepienia w domu? Powinien skontaktować się ze swoim POZ
Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.
Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989.
Liczy się wyłącznie bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej. Jeśli pacjent lub jego opiekun skontaktują się z punktem wyjazdowym, ten skieruje takiego pacjenta lub opiekuna w pierwszej kolejności do POZ / pielęgniarki opieki długoterminowej, ponieważ to właśnie lekarz POZ lub pielęgniarka opieki długoterminowej potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.
 
Szczepienie pacjentów w domu – krok po kroku

1.    Poradnia POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej przyjmuje zgłoszenie pacjenta lub opiekuna do wyjazdowego punktu szczepień i sprawdza, czy pacjent należy do tego POZ (jest na liście aktywnej poradni).
2.    Poradnia POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej sprawdza czy pacjent ma skierowanie na szczepienie. Jeśli nie, a pacjent jest w grupie aktualnie szczepionej, wtedy lekarz POZ wystawia skierowanie na szczepienie.
3.    Podstawami do zakwalifikowania pacjenta do szczepienia wyjazdowego są: dokumentacja medyczna i wiedza lekarza / pielęgniarki opieki długoterminowej o stanie zdrowia pacjenta, lub teleporada, lub wywiad z opiekunem pacjenta.
4.    Jeśli lekarz POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu przez wyjazdowy punkt szczepień, wtedy lekarz POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej odnotowuje to w dokumentacji medycznej i przekazuje taką informację do wyjazdowego punktu szczepień.
5.    Lekarz POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej może też przekazać informację o pozytywnej kwalifikacji do szczepienia w domu bezpośrednio pacjentowi lub jego opiekunowi, który następnie kontaktuje się z najbliższym wyjazdowym punktem szczepień.
6.    Wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin szczepienia i informuje o tym pacjenta lub jego opiekuna.
7.    O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Jeśli pacjent pozytywnie przejdzie kwalifikację, zostaje szczepiony pierwszą dawką preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiej dawki podania szczepionki.
Procedura szczepienia wyjazdowego jest więc zbliżona do szczepienia w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół wyjazdowy jest przygotowany, aby pomóc pacjentom w domu.

 ABC szczepień wyjazdowych
•    Zespół mobilny populacyjnego punktu szczepień – ma go stacjonarny punkt szczepień. Zespół szczepi pacjentów, którzy zapisali się na szczepienie w populacyjnym punkcie szczepień i ze względu na stan zdrowia wymagają szczepienia w domu. Szczepienie dla pacjenta jest bezpłatne.
•    Wyjazdowy punkt szczepień – szczepi pacjentów w domu. Dotyczy to osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie dotrzeć do stacjonarnego punktu szczepień (tzw. pacjent leżący). Jest wsparciem dla mobilnych zespołów przy populacyjnych punktach szczepień. Chory umawia się na szczepienie wyłącznie przez swoją poradnię POZ lub pielęgniarkę opieki długoterminowej. Szczepienie dla pacjenta jest bezpłatne.
•    Transport do punktu szczepień – to specjalny transport, organizowany przez samorządy lokalne. Mogą z niego skorzystać osoby z niepełnosprawnościami i te, które nie zdołają  samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień (np. ze względu na wykluczenie komunikacyjne). To bezpłatny transport z domu do punktu szczepień i z powrotem.

Nowe zasady, ale nadal w reżimie sanitarnym. Co się zmieni od 12 lutego? (LISTA)A- A A+

Masz kłopoty z dotarciem do punktu szczepień? Możesz liczyć na wsparcie!A- A A+

Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Pisz,

dnia 15 stycznia 2021 r. ruszyły zapisy na szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-COV2. Gmina Pisz zapewnia bezpłatny dowóz osób, które nie będą  same w stanie dotrzeć do punktów szczepień.

Po uprzednim zapisaniu się na szczepienie, będzie możliwość skorzystania z transportu organizowanego przez naszą gminę. Taki transport przeznaczony będzie dla:

· osób  posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami;

· osób starszych i samotnych, które nie  mają możliwości skorzystania z komunikacji zbiorowej lub pomocy bliskich.

Dowóz – po uprzednim zarejestrowaniu się w punkcie szczepień

Szczepienie będzie realizowane dwukrotnie. Rejestracji do szczepienia możecie Państwo dokonać w następujących terminach:

- 15 stycznia 2021 r. rozpoczął się proces rejestracji na szczepienie osób w wieku 80 +,

- 22 stycznia 2021 r. rozpoczął się proces rejestracji na szczepienie osób w wieku 70+.

Zarejestrować można się pod tym adresem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zarejestruj-sie-na-szczepienie

Osoby zainteresowane ze skorzystania usługi transportu do punktu szczepień  prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 87 423 36 54 lub 87 425 09 05. Infolinia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00-15.00. W trakcie rozmowy prosimy  podać  termin szczepienia, lokalizację punktu szczepienia i adres lub miejsce podstawienia transportu.

Wykaz punktów szczepień na terenie Gminy Pisz:

–  Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy w Piszu, Pisz ul. Sienkiewicza 4, tel. 87 425 45 06;

– Niepubliczny Ambulatoryjny Zakład Opieki Zdrowotnej, Pisz ul. Sienkiewicza 4, tel. 87 424 16 20;

– Vita-Med. Marta Gała, Pisz ul. Klementowskiego 8, tel. 87 425 45 27;

Szczegółowe informacje na temat rejestracji: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja

Zachęcamy osoby mające trudności z przemieszczaniem się do skorzystania z możliwości dowozu do punktów szczepień.

Dlaczego warto się zaszczepić? 10 powodów:

1.Uchronisz się przed zakażeniem COVID-19

2.Uratujesz komuś życie

3.Bo masz taką możliwość – szczepionki są dobrowolne, bezpłatne i skuteczna

4.Pomożesz zwalczyć pandemię na świecie

5.Zyskasz spokój wynikający z bezpieczeństwa własnego i najbliższych

6.Bo szczepionki są bezpieczne – zbadane przez polskie i unijne instytucje

7.Bo zostaniesz zbadany wcześniej i poznasz swój stan zdrowia

8.Bo dzięki Tobie szybciej wrócimy do normalności

9. Bo to szansa na: rezygnację z maseczek, powrót do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, swobodny dostęp do basenów, siłowni, kin, teatrów…

10.Bo szczepionka to najbardziej skuteczna metoda chroniąca przed zarażeniem różnymi chorobami. Ludzkość z powodzeniem korzysta z tego od kilkuset lat. 

Zgłoszenia dla osób 18-69 lat – jak to można zrobić?

1.Wypełnij prosty formularz (podaj imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu).

2.Na adres mailowy, który podałeś w formularzu, otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.

3.Wejdź na swoją pocztę i kliknij w link - Twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.

4.Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla Twojej grupy, dostaniesz wiadomość mejlową z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie.

5.Wtedy będziesz mógł się zarejestrować na konkretny termin.

Formularz zgłoszenia znajdziesz tutaj: https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/

Ważne !

Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie.

Zarejestrować się będziesz mógł w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia

dla Twojej grupy i dostaniesz e-skierowanie.

Uwaga!

Jeśli skończyli Państwo 70 lat nie trzeba wypełniać formularzu zgłoszenia

Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Gdzie szukać punktów szczepień w gminie Pisz?A- A A+

W siedmiu punktach na terenie gminy Pisz będzie można zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Według listy opublikowanej na stronie Ministerstwa Zdrowia szczepienia mają się odbywać w:

– Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Piszu, Pisz ul. Sienkiewicza 4;

– Niepublicznym Ambulatoryjnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej, Pisz ul. Sienkiewicza 4

– Vita-Med. Marta Gała, Pisz ul. Klementowskiego 8;

– Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Poradni Medycyny Rodzinnej Beaty Salkowskiej-Więsak, Pisz ul. Sienkiewicza 4;

Obecnie trwają szczepienia tzw. „grupy 0”, do której zaliczono pracowników sektora ochrony zdrowia (tj. lekarze, pielęgniarki, farmaceuci), personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych (w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych) oraz pracowników Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej.

Na przełomie stycznia i lutego rząd zapowiada rozpoczęcie etapu I. W nim zaczepieni zostaną pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 roku życia (w kolejności od najstarszych), służby mundurowe, nauczyciele oraz pracownicy żłobków.

W II etapie szczepienie otrzymają osoby poniżej 60 lat. Pierwszeństwo będą mieli pacjenci z chorobami przewlekłymi, wpływającymi na ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Innymi grupami zakwalifikowanymi do tego etapu są m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych.

W ostatnim – III etapie szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, a także pozostałe grupy osób dorosłych.