Niedziela25.02.2018
0°C

UWAGA - Silny mróz/1

23.02.2018

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH

Obszar:   Województwo warmińsko-mazurskie

Ważność: od godz. 07:30 dnia 24.02.2018r.
                 do godz. 07:30 dnia 25.02.2018r.

Zjawisko: Silny mróz/1

Przebieg: Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -15°C do -12°C. Temperatura maksymalna w dzień od -10°C do -7°C. Prognozowana prędkość wiatru od 10 km/h do 15 km/h, lokalnie w porywach do 45 km/h.

Ważność: od godz. 07:30 dnia 25.02.2018r.
                 do godz. 07:30 dnia 26.02.2018r.

Zjawisko: Silny mróz/1

Przebieg: Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16°C do -14°C. Temperatura maksymalna w dzień od -8°C do -6°C. Prognozowana prędkość wiatru od 5 km/h do 10 km/h.

Ważność: od godz. 07:30 dnia 26.02.2018r.
                 do godz. 07:30 dnia 27.02.2018r.

Zjawisko: Silny mróz/1

Przebieg: Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16°C do -14°C. Temperatura maksymalna w dzień od -11°C do -9°C. Prognozowana prędkość wiatru od 15 km/h do 25 km/h.

 

Godzina i data wydania: 12:21 dnia 23.02.2018r.

 

 

Przygotowania do budowy portu rozpoczęte

23.02.2018

Rozpoczęły się przygotowania do realizacji projektu architektoniczno-budowlanego p.n. „Przebudowa umocnienia brzegów Pisy wraz z budową basenu portowego i budową kładki pieszej pod mostem kolejowym”. Długo oczekiwana inwestycja obejmuje trzy przedsięwzięcia, czyli:

- budowę portu i zaplecza portowego (teren dawnego placu zabaw przy moście kolejowym),

- przebudowę nabrzeży Pisy (od mostu kolejowego do mostu drogowego),

- budowę pod mostem kolejowym kładki dla pieszych i rowerów.

Zanim ciężki sprzęt wjedzie na plac budowy, teren musi zostać odpowiednio przygotowany. Prace porządkowe obejmują usunięcie drzew i zakrzaczeń na terenie przewidzianym pod basen portowy i infrastrukturę portową (zaplecze, dojazdy, parkingi, itd.). Trzeba również usunąć część drzew w parku, które będą przeszkadzały najpierw w usunięciu starych nabrzeży betonowych, a następnie w budowie promenad wzdłuż obu brzegów rzeki. Wzdłuż promenad zainstalowane zostaną ławki i lampy.

Ponadto na prawym brzegu rzeki przewidziano budowę zejścia schodkowego do wody i miejsca do cumowania dla kajaków. Po zakończeniu budowy odbędą się nowe nasadzenia drzew, żeby kompleks służył nie tylko wodniakom, ale spełniał również funkcje parkowe dla mieszkańców i turystów.

Trzecim elementem jest budowa kładki pod mostem kolejowym. Dotychczasowy bardzo niebezpieczny przejazd dla samochodów zostanie poszerzony. Betonowy murek i wąski chodnik zostaną usunięte, a piesi i rowerzyści korzystać będą z wiszącej nad lustrem wody kładki, oddzielonej od jezdni wysokim krawężnikiem.

Realizacja projektu „Przebudowa umocnienia brzegów Pisy wraz z budową basenu portowego i budową kładki pieszej pod mostem kolejowym” jest kolejnym krokiem w budowie infrastruktury turystycznej Pisza i rozwoju gospodarczym gminy. Jest to zarazem pierwszy etap budowy międzyregionalnego szlaku turystycznego „Pisa – Narew”. Projekt jest finansowany ze środków europejskich.

Uwaga - Strzelanie na poligonie!

22.02.2018

Dowódca Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz zawiadamia, że na terenie ośrodka prowadzone będą strzelania amunicją bojową.

W dniach 26.02 - 04.03.2018r. w godz. 08:00 - 01:30 do szkolenia wykorzystywane będą: amunicja bojowa, środki pozoracji pola walki oraz materiały wybuchowe.

Dowódca Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz przypomina, że lekceważenie zakazów wstępu na tereny poligonowe, zbieranie runa leśnego, zbieranie metalowych części zużytego uzbrojenia, podnoszenie i zabawa nieznanymi przedmiotami, to główna przyczyna tragicznych zdarzeń z udziałem ludności cywilnej zamieszkującej w sąsiedztwie obiektów wojskowych. Zbieranie, podnoszenie, czy nawet dotykanie niewypałów i niewybuchów grozi śmiercią lub kalectwem.   

Zgodnie z prawem, tereny poligonów są obszarami zamkniętymi dla ludności cywilnej. Wtargnięcie, przebywanie i poruszanie się po takim terenie zagrożone jest nie tylko odpowiedzialnością karną (grzywna), ale przede wszystkim grozi utratą zdrowia i życia. Tereny poligonowe oznaczone są tablicami informacyjnymi i masztami ostrzegawczymi z czerwoną flagą oznaczającymi „ostre strzelanie”. Osoby łamiące zakaz wstępu podlegają karze grzywny. 

Załóż Profil Zaufany i wyślij JPK VAT - komunikat Ministerstwa Cyfryzacji

21.02.2018

Podpisz i wyślij JPK_VAT z Profilem Zaufanym

Coraz mniej czasu pozostało mikroprzedsiębiorcom na przesłanie pierwszego JPK_VAT (do 26 lutego). Aby mieć pewność skutecznej realizacji tego obowiązku, warto jak najszybciej założyć Profil Zaufany, a dzięki niemu szybko i bezpiecznie wysłać dokumenty do systemu skarbowego.

Od 1 stycznia br. najmniejsi przedsiębiorcy – płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie (także prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze) - najpóźniej do 26 lutego 2018r. po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT).

JPK_VAT przesyła się wyłącznie elektronicznie. Do podpisania JPK_VAT potrzebny jest bezpłatny Profil Zaufany (eGO) lub certyfikat kwalifikowany (płatny, komercyjny sposób autoryzacji danych).

Z Profilem Zaufanym na pewno się uda

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, online w serwisach administracji publicznej. Warto założyć go jak najszybciej.

Profil Zaufany można założyć przez internet, na dwa sposoby – za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym.

Ważne: udając się do Punktu Potwierdzającego pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego. Już teraz sprawdź jego ważność!

Wszystkie informacje oraz odpowiedzi na pytania jak założyć Profil Zaufany znajdziesz na stronie www.pz.gov.pl

Załóż Profil Zaufany – krok po kroku – zobacz film.

Dodatkowo, aby zapewnić płynny proces przesyłania JPK_VAT, Ministerstwo Finansów zdecydowało o czasowym uruchomieniu możliwości uwierzytelniania pliku tak zwanymi danymi autoryzującymi. Podobne rozwiązanie funkcjonuje przy podpisywaniu rocznego zeznania podatkowego.

Jak złożyć JPK_VAT?

Plik JPK można wygenerować i wysłać:

·         Samodzielnie i bezpłatnie przy użyciu narzędzi Ministerstwa Finansów (np. aplikacji e-mikrofirma). Więcej informacji TUTAJ,

·         Samodzielnie przez swój program księgowy,

·         Może to zrobić księgowy zatrudniony przez firmę,

·         Może to zrobić biuro rachunkowe przez swój program.

Ministerstwo Finansów udostępnia bezpłatne i bezpieczne narzędzie do utworzenia i wysłania JPK_VAT –  wejdź na www.jpk.mf.gov.pl i dowiedz się więcej.

Jak przygotować plik JPK_VAT i jak go podpisać Profilem Zaufanym?

Aby ułatwić przesyłanie JPK_VAT wszystkim tym, którzy wykorzystują programy księgowe, a chcą wykorzystać Profil Zaufany, Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło dedykowaną im usługę do podpisu pliku metadanych JPK_VAT.

Tutaj znajdziesz jej szczegóły: https://obywatel.gov.pl/podatki/podpisz-jpk_vat-profilem-zaufanym

Jeśli korzystasz z programu księgowego, wygenerowany w programie plik metadanych JPK_VAT przed wysłaniem możesz podpisać przy pomocy ww. usługi. W tym celu wybierz przycisk „Podpisz plik” i zaloguj się do swojego Profilu Zaufanego. Dodaj prawidłowo przygotowany w programie księgowym plik metadanych JPK_VAT, a następnie podpisz go Profilem Zaufanym z wykorzystaniem kodu autoryzacyjnego, który otrzymasz sms-em. Zapisz plik na dysku swojego komputera, a następnie prześlij za pomocą swojego programu księgowego.

Plik JPK_VAT można też przesłać za pomocą aplikacji udostępnionych przez Ministerstwo Finansów – TUTAJ.

Infolinia KIS i dyżury ekspertów w urzędach skarbowych

Informacje w zakresie zakładania Profilu Zaufanego (eGO) można uzyskać korzystając z infolinii Krajowej Informacji Skarbowej. Wystarczy, od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00-18.00, zadzwonić pod numery 801 055 055 (z tel. stacjonarnych) oraz 22 330 03 30 (z tel. komórkowych). Po wybraniu w systemie zapowiedzi numeru 7 nastąpi przekierowanie do konsultantów w Ministerstwie Cyfryzacji, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania związane z zakładaniem i potwierdzaniem bezpłatnego Profilu Zaufanego (eGO).  

Infolinia KIS czynna będzie także w sobotę 24 lutego (w godzinach od 9:00 do 13:00).

Zachęcamy również do kontaktu z ekspertami w urzędach skarbowych.

W każdym urzędzie skarbowym w Polsce wyznaczeni są specjalni koordynatorzy do obsługi w zakresie JPK_VAT. Oni również będą pełnili dyżur 24 lutego br. (sobota).

Wydział Komunikacji
Ministerstwo Cyfryzacji