Poniedziałek22.04.2019
0°C

Informacja dla protestujących nauczycieli i pracowników placówek oświatowych

17.04.2019

Burmistrz Pisza Andrzej Szymborski zadeklarował, że w przypadku znalezienia podstaw prawnych, gmina nie potrąci protestującym nauczycielom wynagrodzenia za czas strajku lub przekaże je w innej formie.

-  Rozumiejąc obawy i sytuację strajkujących nauczycieli i pracowników szkół, zrobimy wszystko by nie ucierpieli oni finansowo z powodu prowadzonego protestu – informuje burmistrz Andrzej Szymborski. – Nie widzimy  podstaw do tego, by odbierać szkołom pieniądze zarezerwowane w budżetach na nauczycielskie wynagrodzenia i dodatki.

Mając na uwadze wykładnie prawną Regionalnej Izby Obrachunkowej, mówiącą że protestującym nauczycielem oraz  pracownikom oświaty nie należy się wynagrodzenie za okres strajku, gmina Pisz zastanawia się nad rozwiązaniami, które zrekompensują poniesione przez strajkujących straty finansowe. Pod uwagę brane jest przekazanie nauczycielom środków zarezerwowanych w budżecie na ich wynagrodzenia, ale w formie dodatków, umożliwienie pedagogom odpracowania dni strajkowych, zwiększenie budżetu na zajęcia pozalekcyjne, ewentualne wypłaty z funduszu motywacyjnego. Decyzje w tej kwestii będą też mieli dyrektorzy szkół.

- W tym szczególnym okresie, życzę wszystkim protestującym oraz uczniom i rodzicom spokojnych Świat Wielkanocnych. Pragnę także wyrazić wspólną nadzieje, że trwający pomiędzy rządem, a protestującymi spór zostanie w najbliższym czasie pozytywnie zakończony  – dodaje Andrzej Szymborski.  

Spotkanie z wojewodą

10.04.2019

We wtorek Pisz odwiedził wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. W spotkaniu z samorządowcami i mieszkańcami, które odbyło się w Starostwie Powiatowym brał udział burmistrz Pisza.

Andrzej Szymborski zgłosił wojewodzie potrzebę włączenia do planu trwającej przebudowy linii kolejowej Olsztyn – Pisz – Ełk, budowę dworca kolejowego na stacji Pisz. Poruszył również kwestię podziału dofinansowania na budowę lokalnych dróg z funduszy wojewódzkich w kontekście poszczególnych gmin. Podczas wizyty w Piszu wojewodzie towarzyszyli Krzysztof Jurgiel  były minister rolnictwa i posłowie: Jerzy Małecki, Kazimierz Gwiazdowski oraz wicekurator oświaty Wojciech Cybulski. W spotkaniu wzięli również udział burmistrz Białej Piskiej Beata Sokołowska, Zbigniew Włodkowski, burmistrz Orzysza oraz wicestarosta Marek Wysocki i Waldemar Brenda, członek Zarządu Powiatu.

Gimnazjaliści z gminy Pisz przystąpili do egzaminów

10.04.2019

Egzaminy gimnazjalne, których wyniki będą mieć kluczowe znaczenie przy rekrutacji do szkół średnich w gminie Pisz odbywają się bez zakłóceń. Pomimo trwającego ogólnopolskiego strajku nauczycieli, dyrekcjom placówek udało się skompletować składy komisji egzaminacyjnych. O 9:00 rano uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 4 rozpoczęli test z historii i wiedzy o społeczeństwie, natomiast o godzinie 11.00 zaplanowany jest test z języka polskiego. W tych dwóch szkołach do egzaminu przystąpiło 127 uczniów. Łącznie w gminie Pisz do końcowego egzaminu gimnazjalnego przystąpiło 284 uczniów. Egzaminy gimnazjalne zgodnie z harmonogramem przeprowadzane są również w Gimnazjum Publicznym w ZS nr 1 i niestrajkujących: Zespole Szkół Katolickich w Piszu i Prywatnym Gimnazjum w Piszu. Egzaminy odbywać się będą w dniach 10 – 12 kwietnia. W czwartek zaplanowane są egzaminy z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych i matematyki, w piątek języki obce, w wersji podstawowej i rozszerzonej.

Rocznica katastrofy smoleńskiej

10.04.2019

Kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej złożyła dziś delegacja Urzędu Miejskiego w Piszu. Wiązanki składał burmistrz Andrzej Szymborski i jego zastępca Janusz Puchalski dokładnie o 8.41 w godzinę pamiętnej tragedii. W tym roku przypada dziewiąta rocznica katastrofy rządowego samolotu TU - 154, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem na terenie Rosji. W wypadku zginęło 96 osób polskiej delegacji zmierzającej na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, w tym ówczesny prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką. Kwiaty pod pomnikiem przy rondzie Lecha Kaczyńskiego w Piszu złożyła również delegacja Prawa i Sprawiedliwości.

Odwołane spotkanie z autorami monografii Pisza

10.04.2019

Zaplanowane na czwartek w Muzeum Ziemi Piskiej spotkanie z autorami nowej monografii Pisza zostało odwołane.

Podpisanie umowy z Ośrodkiem Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie nastąpi w innym terminie.

 –  Przesunięcie terminu podpisania stosownych dokumentów nie wpłynie na harmonogram prac nad książką, która ukaże się jesienią 2020 roku – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej