Niedziela26.05.2019
0°C

Inauguracja jubileuszu Muzeum Ziemi Piskiej

O miłości i ludowości na dobry początek muzealnego święta

W piątkowy wieczór zainaugurowano obchody 50-lecia Muzeum Ziemi Piskiej. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu dr. Jerzego Marka Łapo, a także koncertu w wykonaniu niecodziennego duetu Heleny Napierały i Małgorzaty Makowskiej.

Inauguracja obchodów 50-lecia piskiego Muzeum Ziemi Piskiej odbyła się dwa tygodnie później niż planowano. Przełożone pierwsze spotkanie w ramach tegorocznego cyklu wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej doszło do skutku w piątek 1 marca. Ciekawy temat wykładu pt. „Czego na co dzień nie mówią w muzeum… Kontakty damsko-męskie i erotyka na dawnych Mazurach” sprawił, że frekwencja dopisała i szybko trzeba było dostawiać dodatkowe krzesła.

Dr Jerzy Marek Łapo podszedł do zagadnień w ujęciu historycznym, prezentując dorobek badań archeologicznych, zaprezentował ciekawe zdjęcia i grafiki, a także omówił obrządki, sprawy obyczajowe, a czasami wręcz doniesienia kryminalne z miłością w tle, o których informowały przed laty gazety. Jako, że uczucia, ich okazywanie i przeżywanie, znajdowały ważne miejsce w życiu Mazurów, to było naprawdę ciekawe. Okazuje się, że część dzisiejszych sytuacji, można powiedzieć charakterystycznych dla obyczajowości XXI wieku, ma mocne zakorzenienie w tradycjach naszych przodków. 

– Miłość towarzyszy ludziom od zarania dziejów i jest tematem, o którym można rozmawiać w muzeum – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej - Piątkowy wykład był tego najlepszym przykładem. Dr Jerzy Marek Łapo przygotował wiele ciekawych informacji, które dotyczyły duchowości, obyczajowości i ludowości dawnych mieszkańców Mazur. Myślę, że każdy, kto wysłuchał jego słów, poznał nowy wątek historii naszego regionu.

Bardzo dobrym uzupełnieniem wykładu był koncert w wykonaniu niecodziennego duetu. 90-letniej Helenie Napierale towarzyszyła o wiele młodsza Małgorzata Makowska, która akompaniowała seniorce na tradycyjnej harmonii pedałowej. Ludowe pieśni i przyśpiewki mają to do siebie, że nie tylko opowiadają o życiu naszych przodków, ale także są melodyjne i skoczne, więc spotkanie zakończyło się w bardzo dobrej atmosferze.

Goście piątkowego spotkania po raz pierwszy zostali przyjęci w nowej sali konferencyjnej zaadoptowanej w ramach niedawnej modernizacji placówki. Wszyscy mieli także okazję zobaczyć nowe wnętrza piskiego muzeum. Kolejne muzealne wydarzenie już 15 marca. Tym razem tematem będzie literacki dorobek kobiet z Warmii i Mazur.

 

 

 
 
 

Wróć