Poniedziałek22.04.2019
0°C

Śladami najwybitniejszych - konferencja w Muzeum Ziemi Piskiej

Postać i działalność Wojciecha Kętrzyńskiego oraz założenia wojewódzkiego konkursu dla uczniów z okazji 100-lecia niepodległości były tematami spotkania, które odbyło się 7 września br. w Muzeum Ziemi Piskiej. To pierwsze powakacyjne wydarzenie jest elementem obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Gośćmi konferencji „Mazury, Polska i Wojciech Kętrzyński” byli m.in. dr Jerzy Kiełbik – Dyrektor Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie (współgospodarz i prelegent piątkowego spotkania), Krzysztof Marek Nowacki – Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, a także przedstawiciele Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Władze samorządowe reprezentowali Przewodniczący Rady Miejskiej w Piszu – Lech Borak oraz Burmistrz Pisza – Andrzej Szymborski. Uczestników powitała dr Aneta Agnieszka Karwowska – Dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.

- Obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę wskazują, że konieczne jest odnalezienie postaci najwybitniejszych, najbardziej reprezentatywnych. Takich, które jak w soczewce skupiają zdarzenia i przemiany społeczne, są świadkami i uczestnikami wydarzeń historycznych - mówiła dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu. - I właśnie Wojciech Kętrzyński jest takim człowiekiem. Polak z wyboru, ale posiadający korzenie niemieckie i polskie, historyk, badacz kultury i dziejów swego narodu na obszarze Prus.

Omówienie życia i działalności mazurskiego działacza było jednym z wydarzeń konferencji. W Muzeum Ziemi Piskiej oficjalnie zainaugurowano konkurs dla uczniów pt. „Śladami Polskości – Warmia i Mazury na drodze do Niepodległości” organizowany przez Artura Chojeckiego, wojewodę warmińsko-mazurskiego. Zadaniem uczestników jest przygotowanie filmu lub prezentacji multimedialnej na temat dziejów polskości na Warmii i Mazurach, regionalnych zmagań o odzyskanie niepodległości, działaczy ruchu polskiego i oddziaływania, jakie wywołało odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Zainteresowani uczniowie mają czas na przygotowanie prac konkursowych do końca września br. Uczestnicy będą oceniani w dwóch kategoriach wiekowych: kl. VI-VII i gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. W obu grupach nagrody główne wynoszą po 2100 zł. Z regulaminem konkursu można zapoznać się na stronie internetowej www.obn.olsztyn.pl lub www.muzeumziemipiskiej.pl.

 

 
 
 

Wróć