Poniedziałek22.04.2019
0°C

Dożynki Powiatowe w Piszu

02 września br. (niedziela) odbyły się Dożynki Powiatowe w Piszu. Uroczystości święta plonów rozpoczęły się o godz. 14:00 od Mszy Św. Dożynkowej w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu. Po mszy odbył się Korowód Dożynkowy ulicami miasta. O godz. 15:00 rozpoczęły się oficjalne uroczystości dożynkowe na placu przy ul. Targowej. Gospodarzami dożynek byli Burmistrz Pisza – Andrzej Szymborski i Starosta Piski – Andrzej Nowicki. To oni otrzymali z rąk starostów dożynek bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów.

- Dziękujemy za ten hojny dar ciężkiej pracy Waszych rąk. – mówił burmistrz Szymborski – Naszą rolą i obowiązkiem jest teraz podzielić go tak, aby nikomu spośród naszej wspólnoty nigdy go nie brakowało.

Około godz. 16:30 rozpoczęła się część artystyczna dożynek. Na scenie wystąpiły m.in.: Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Piska, Żywioł, My Piszanie, Nieformalna Grupa Metrum oraz Folkbabeczki. Zabawa dożynkowa i koncerty muzyczne trwały do późnych godzin wieczornych.

W konkursie na wieniec dożynkowy pierwsze trzy miejsca zajęły sołectwa Rostki, Zdory i Kocioł Duży, a wyróżnienia otrzymały sołectwa Pietrzyki i Liski.

W konkursie na równiankę pierwsze trzy miejsca zajęły sołectwa Zdory, Rostki i Trzonki.

W konkursie na najładniejsze stoisko dożynkowe pierwsze trzy miejsca zajęły sołectwa Łupki, Kocioł Duży i Rostki, a wyróżnienie otrzymało sołectwo Trzonki.

W konkursie na najsmaczniejszą potrawę pierwsze trzy miejsca zajęły sołectwa Kocioł Duży (Pulpeciki w sosie koperkowym), Trzonki (Ciasto Reni) i Łupki (Gołąbki sołtysa), a wyróżnienie otrzymało sołectwo Rostki za Deskę serów.

Wróć