Niedziela17.02.2019
0°C

„Porozmawiajmy o Piszu” – kolejne spotkanie burmistrza z mieszkańcami

Trwają prace przy budowie portu, nabrzeży i kładki. Jest porozumienie w sprawie budowy przejazdu kolejowego na ul. Mazurskiej. W sierpniu ruszy przetarg na budowę ścieżek rowerowych. We wrześniu rozpocznie się budowa Mazurskiego Kurczaka, a w październiku powinien być gotowy amfiteatr przy Piskim Domu Kultury.

20 czerwca br. (środa) w Piskim Domu Kultury odbyło się kolejne spotkanie Burmistrza Pisza – Andrzeja Szymborskiego z mieszkańcami. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przez burmistrza aktualnych spraw, jakimi żyje miasto, a w drugiej części spotkania burmistrz odpowiadał na pytania zadawane przez mieszkańców. Wśród omawianych zagadnień były między innymi miejsca pracy, inwestycje i plany na przyszłość. Oto niektóre z nich:

- Budowa przetwórni drobiu ruszy we wrześniu br., jak poinformował przybyły na spotkanie prezes Mazurskiego Kurczaka, Paweł Zabielski,

- Działka pod budowę zakładu produkcji fotelików jest już przygotowana do sprzedaży,

- Zakończyły się negocjacje z inwestorem i być może za dwa lata rozpocznie się budowa sanatorium,

- Od dwóch miesięcy trwają prace przy budowie portu i nabrzeży Pisy. 2 lipca br. rozpocznie się budowa nowego przejazdu i kładki dla pieszych, dlatego ruch pod mostem kolejowym zostanie wstrzymany. Jak informują przedstawiciele PKP, najprawdopodobniej most kolejowy zostanie zdemontowany, a w jego miejsce powstanie nowy.

- Rozpoczyna się etap projektowania przejazdu kolejowego na ul. Mazurskiej – PKP, Powiat Piski i Gmina Pisz podpisały w tej sprawie porozumienie.

- Nowy plac zabaw został już oddany do użytku. Wkrótce na placu będą montowane oświetlenie, ogrodzenie i monitoring.

- Podczas lata na terenie miasta powstaną cztery „Otwarte Strefy Aktywności” – siłownie i place zabaw.

- Projektowane są drogi na Osiedlu Wschód („Reganówek”) – realizacja inwestycji potrwa dwa lata.

Burmistrz informował mieszkańców również o przetargu na budowę budynku socjalnego, przetargu na budowę 3 wiejskich dróg, staraniach o trzeci samochód pożarniczy dla OSP (współpraca transgraniczna z Litwą), monitoringu miasta, pralni tworzonej przez Piski Zakład Aktywności Zawodowej „Wieża” i wielu innych sprawach. Przy okazji burmistrz dziękował za współpracę Staroście Piskiemu, radzie miejskiej i pracownikom urzędu miejskiego. Dziękował także mieszkańcom za cierpliwość i poparcie w tych najtrudniejszych dla miasta latach. Jak zaznaczył, Gmina Pisz corocznie spłaca 10 – 12 mln zł zadłużenia i w połowie przyszłej kadencji miasto nie będzie miało żadnych długów.

- Każde spłacone 12 milionów to pieniądze, które mogły być przeznaczone na wkład własny. – mówił Andrzej Szymborski – Jeśli w tej kadencji spłaciliśmy kilkadziesiąt milionów i zrobiliśmy 20 dróg, to ile rzeczy moglibyśmy zrobić bez długu?  

Pytania mieszkańców dotyczyły m. in. zatrudnienia i wynagrodzeń w Mazurskim Kurczaku, złego stanu ulic Lipowej i Uroczej, sieci kanalizacyjnej, hałasów na Pl. Daszyńskiego, zakorkowania miasta oraz pojemników na śmieci. W trakcie spotkania burmistrz wielokrotnie otrzymywał brawa i słowa uznania dla swoich dokonań. Spotkanie trwało około 2 godzin.

Wróć