Wtorek22.01.2019
0°C

Recykling Rejs 2018 – Odzyskuj tworzywa sztuczne

„Recykling Rejs – Odzyskuj tworzywa sztuczne” to akcja organizowana od wielu lat przez Fundację PlasticsEurope Polska wspólnie z podróżnikiem i ekologiem Dominikiem Dobrowolskim. Tegoroczna edycja to kilka kajakowych wypraw, z których każda odbędzie się w innej części Polski: na Nysie Łużyckiej, wokół jeziora Śniardwy, na Parsęcie w Kołobrzegu i w Gołdapi. Podczas spływów organizatorzy nie tylko będą edukować, ale także organizować akcje sprzątania brzegów rzek i jezior.

14 maja br. w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Piszu odbyło się spotkanie promujące wyprawę, która odbędzie się w drugiej połowie czerwca i w której weźmie udział piska młodzież pod opieką instruktora kajakarstwa Józefa Knyżewskiego.  Eko-patrol wokół Jeziora Śniardwy to 4-dniowy rejs, którego uczestnicy mają skatalogować, posegregować i sprzątnąć śmieci, jakie znaleźć można w mazurskich jeziorach. Planowana trasa Eko-patrolu wiedzie od Ekomariny w Piszu, przez Niedźwiedzi Róg, Popielno do Mikołajek, gdzie odbędzie się konferencja prasowa. Następnie uczestnicy wyprawy popłyną do Okartowa i Nowych Gut, a stamtąd, ostatniego dnia rejsu, popłyną przez jeziora Białoławki i Kocioł do Hotel Joseph Conrad (J. Roś).

Komentując tegoroczną formułę Recykling Rejsów Kazimierz Borkowski, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska, podkreśla: "Zaangażowanie środowisk lokalnych to podstawa powodzenia naszych akcji. Za śmieci w środowisku, nie tylko wodnym, odpowiedzialny jest nieefektywny system gospodarki odpadami, oraz ludzie, którzy je tam porzucają. Musimy mieć świadomość, że każdy śmieć porzucony na lądzie, szczególnie tak lekki jak odpady tworzyw prędzej czy później trafi do środowiska wodnego, spłukany przez deszcz czy porwany przez wiatr. Odpady tworzyw, tak widoczne w środowisku wodnym, w ogóle nie powinny tam trafić, ponieważ mają dużą wartość jako surowiec wtórny np. w procesach recyklingu. Plastikowa butelka z wodą przyniesiona na plażę waży ponad 1,5 kg, a pusta tylko 35 g. Nie powinno więc być żadnym wysiłkiem wrzucenie jej do pojemnika na odpady, lub - jeśli go nie ma w pobliżu - zabranie jej ze sobą z powrotem."

Więcej informacji o akcjach Recykling Rejs na www.recykling-rejs.pl oraz na www.facebook.com/RecyklingRejs

 

 

Wróć