Niedziela16.12.2018
0°C

Regionalne i gminne obchody Dnia Sołtysa

Ponad 1000 sołtysów z Warmii i Mazur wzięło udział w regionalnych obchodach Samorządowego Dnia Sołtysa. Uroczystość odbyła się 9 marca br. (ostatni piątek) na terenie wystawy i targów Expo Mazury w Ostródzie. Spotkanie sołtysów było okazją do wymiany doświadczeń i debaty nad  działaniami przyczyniającymi się do rozwoju obszarów wiejskich na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. 

Podczas obchodów Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Gustaw Marek Brzezin wyróżnił 100 sołtysów z naszego regionu zaangażowanych w aktywizację lokalnych społeczności. Sołtysi zostali docenieni za inicjowanie działań poprawiających wizerunek miejscowości wiejskich, ochronę dziedzictwa kulturowego i rozwój wiejskiego krajobrazu. Uroczystości poprzedził wykład prof. Stanisława Achremczyka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pt. "Wieś w kształtowaniu tożsamości narodowej i regionalnej". Spotkanie uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo.

Gminę Pisz reprezentowali:
Barbara Krupa – Jeże,
Teresa Głowienka – Karpa,
Mariusz Olender – Karwik,
Krystyna Strynkowska – Kocioł,
Waldemar Gierej – Kocioł Duży,
Barbara Zbieranek – Kociołek Szlachecki,
Lucyna Kozioł – Kwik,
Ewa Waśkiewicz – Pietrzyki,
Ryszard Brodzik – Szczechy Wielkie,
Regina Ignaczuk-Franas – Trzonki,
Halina Krysiak – Turośl,
Jacek Wnęta – Wąglik,
Katarzyna Czerwińska – Zdory.

Wśród setki sołtysów wyróżnionych przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego znalazła się sołtys Lucyna Kozioł - Sołectwo Kwik. Gratulujemy!

Gminne obchody Dnia Sołtysa odbyły się 2 marca br.  Kwiaty i okolicznościowe medale wręczali sołtysom Przewodniczący Rady Miejskiej w Piszu – Lech Borak i Burmistrz Pisza – Andrzej Szymborski.

- Chcę Wam bardzo podziękować za Waszą ciężką i tak rzadko docenianą pracę na rzecz wsi i społeczności.  – mówił burmistrz – To Wasz upór, wytrwałość  i konsekwencja  spowodowały, że udało się zrobić na wsi tyle fajnych rzeczy w tym roku i kadencji. Jest jeszcze wiele dróg i chodników, które trzeba poprawić. Jest wiele miejsc, gdzie już dawno powinna świecić lampa. Na to wszystko trzeba jednak czasu i pieniędzy.  

Spotkanie było również okazją do wymiany uwag i doświadczeń, zgłoszenia najpilniejszych prac, a także omówienia planów na przyszłość. Gminne obchody Dnia Sołtysa odbyły się w Mazurskim Gościńcu.

 
 

Wróć