Niedziela16.12.2018
0°C

Muzeum paniom: był koncert, otwarcie wystawy i słodki tort

W Muzeum Ziemi Piskiej można oglądać wystawę "Kobiety w Powstaniu Warszawskim". Podczas uroczystego wernisażu w piątkowy wieczór ekspozycję zaproszonym paniom przybliżył Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Odbył się także m.in. koncert młodzieży z Zespołu Szkół Nr 1 w Piszu.

 

Muzeum Ziemi Piskiej zorganizowało kolejne wydarzenie w ramach Obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Piątkowe spotkanie poświęcone było kobietom i odbyło się pod tytułem „Matki i patriotki”. Głównym punktem było otwarcie wystawy "Kobiety w Powstaniu Warszawskim", wypożyczonej z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Ekspozycja prezentująca losy ponad 50 uczestniczek zbrojnego wystąpienia mieszkańców stolicy przeciwko okupantowi została wzbogacona o eksponaty ze zbiorów Muzeum Ziemi Piskiej. W tematykę ekspozycji wprowadził jej autor Jan Engelgard. Historyk w kilkudziesięciominutowym wystąpieniu zaprezentował heroizm kobiet zaangażowanych w różne działania podczas Powstania Warszawskiego, który doceniali nawet walczący z nimi Niemcy. Czasową ekspozycję można oglądać do połowy kwietnia br.

– Zapraszamy mieszkańców Pisza oraz młodzież szkolną do obejrzenia wystawy, która jest niezwykle ciekawa i w pewnym stopniu ilustruje losy całego narodu podczas II wojny światowej – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Materiał ikonograficzny pochodzi głównie od rodzin bohaterek wystawy bądź w kilku przypadkach od nich samych. Są to archiwalia, pamiątki, zdjęcia. W oparciu o wystawę opracowaliśmy zajęcia dla młodzieży, by przybliżyć młodemu pokoleniu niezwykle istotne wydarzenia z historii Polski w XX wieku. Zryw Polaków pod koniec I wojny światowej, który pozwolił odrodzić się naszej Ojczyźnie, był jednym z kilku tak zdecydowanych wystąpień o charakterze niepodległościowym.

Piątkowe spotkanie w Muzeum Ziemi Piskiej rozpoczęło się od muzycznego akcentu. Piosenki mówiące o Powstaniu Warszawskim i śpiewane przez samych powstańców zaprezentowały dziewczęta z Zespołu Szkół Nr 1 w Piszu: Izabela Pelc, Katarzyna Romot, Gabriela Brózio i Dominika Wszołek wraz z nauczycielem Damianem Żylukiem. Po obejrzeniu wystawy na zaproszone panie czekała słodka niespodzianka w postaci tortu ufundowanego przez burmistrza Andrzeja Szymborskiego.

– Dziękuję wszystkim uczestniczkom spotkania, które znalazły czas w piątkowe popołudnie i odpowiedziały na nasze zaproszenie. – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska. – To było wyjątkowe wydarzenie i mam nadzieję, że wszystkie panie poczuły się wyjątkowo. Przy okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj kobiety mają co świętować. Dekretem Naczelnika Państwa - Józefa Piłsudskiego z  dnia 28 listopada 1918r. Polki otrzymały prawa wyborcze.

Kolejne wydarzenie organizowane przez Muzeum Ziemi Piskiej w ramach tegorocznego cyklu odbędzie się 20 kwietnia br. W Muzeum zaplanowano konferencję dla młodzieży „Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce. W setną rocznicę niepodległości Polski”, a następnie wszyscy chętni będą mogli wysłuchać na żywo Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który zaprezentuje się na scenie Piskiego Domu Kultury. 
 

Wróć