Niedziela16.12.2018
0°C

Rozbudowa monitoringu miejskiego

Wkrótce rozpocznie się montaż 14 nowych kamer miejskiego monitoringu. Sieć rozproszona to system rejestracji obrazu za pomocą kamer zainstalowanych w kluczowych punktach miasta. Obraz jest rejestrowany i przechowywany na specjalnym serwerze, a dostęp do zgromadzonych nagrań posiadać będzie wyłącznie Policja.

W pierwszym etapie budowy sieć obejmie tereny wokół Piskiego Domu Kultury (przejścia dla pieszych, ul. Kopernika i amfiteatr) oraz okolice ratusza. Oprócz Placu Daszyńskiego pod stałym dozorem rejestratorów obrazu znajdzie się również część ul. Klementowskiego – skrzyżowanie z ul. 1 Maja, przejścia dla pieszych, a także skwerek, gdzie wkrótce ma stanąć pomnik patrona ulicy.

W system monitoringu wizyjnego wyposażonych jest bardzo wiele piskich firm i instytucji. Kamer w naszym mieście przybywa z każdym rokiem, jednak służą one przede wszystkim do zabezpieczania obiektów ich właścicieli. W Piszu działają również systemy rejestratorów należących do dwóch prywatnych firm, a obrazy z tych kamer można zobaczyć w internecie. Miejski monitoring jest systemem całkowicie odrębnym (na razie 2 kamery po zlikwidowanej straży miejskiej) i poza Policją nikt nie ma do niego dostępu. Instalacja i uruchomienie 14 dodatkowych kamer znacznie poszerzy możliwości dozoru.  

W drugim etapie przewiduje się zakup kolejnych urządzeń do rejestracji, które zostaną rozmieszczone w kluczowych punktach miasta. Będą to m. in. ronda, niektóre ulice i główne ciągi piesze, w tym plaża miejska i bulwary nad Pisą. Głównym celem budowy monitoringu jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców miasta i turystów. Informacja o stałej rejestracji obrazu pozwoli też na zapobieganie przestępstwom w miejscach publicznych, aktom chuligaństwa i wandalizmu.   

 

Wróć