Niedziela16.12.2018
0°C

Patriotycznie i honorowo

Akcja poboru krwi zorganizowana w Muzeum Ziemi Piskiej była kolejnym punktem muzealnych Obchodów Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W czwartkowym wydarzeniu uczestniczyło 50 piskich krwiodawców.

Akcja poboru krwi to nowa inicjatywa Muzeum Ziemi Piskiej. Wydarzenie wpisało się w tegoroczne uroczystości organizowane przez piskich muzealników dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Honorowych dawców nie brakowało, a organizatorzy dołożyli starań, by wydarzenie miało patriotyczny charakter.

– To  nasza pierwsza wspólna akcja organizowana we współpracy z Powiatowym Klubem Honorowych Dawców Krwi w Piszu i muszę przyznać, że jestem bardzo miło zaskoczona wynikami – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Krwiodawcy to bardzo otwarci i pozytywni ludzie, gotowi do niesienia pomocy innym. Udział w akcji wzięło 50 osób. Nie wszyscy mogli oddać krew tego dnia, ale zostali oni zaproszeni na akcję, która odbędzie się 18 maja. Wówczas na piskim rynku na krwiodawców będą czekały 4 autokary. 

Kilka dni przed poborem zapadła decyzja, że organizatorzy rezygnują z udziału mobilnego ambulansu do poboru krwi, który miał zaparkować przed muzeum i w związku z niskimi temperaturami całą akcję przenoszą do sal ekspozycyjnych. Krwiodawców przyjął zespół wyjazdowy Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Ełku. Wśród uczestników nie brakowało stałych uczestników akcji poboru krwi w Piszu, młodzieży, żołnierzy i strażaków z piskiej komendy, którzy włączyli się w ogólnopolską zbiórkę  krwi służb mundurowych „SpoKREWnieni służbą”.

Chętni podczas oczekiwania na swoją kolej mogli zwiedzać wystawy muzeum, posilić się ciastem. Każdy, kto oddał krew, otrzymał pakiet upominków przygotowanych przez WCKiK w Ełku oraz Muzeum Ziemi Piskiej. Krwiodawcy tradycyjnie podzielili się także czekoladami, które otrzymują za honorowe oddanie życiodajnego leku. Blisko sto tabliczek trafiło do Ośrodka Profilaktyki i Terapii w Piszu.

Zaangażowani w akcję:
Powiatowy Klub Honorowych Dawców Krwi w Piszu, Burmistrz Pisza Andrzej Szymborski, Starosta Piski Andrzej Nowicki, Poseł Jerzy Wojciech Małecki, Nadleśnictwo Pisz – nadleśniczy Robert Trąbka, Nadleśnictwo Maskulińskie – nadleśniczy Krzysztof Czaporowski, Lokalna Grupa Działania „Mazurskie Morze”, Piekarnia Wileńska, Hufiec ZHP w Piszu

Muzeum Ziemi Piskiej

Wróć