Wtorek22.01.2019
0°C

Zainaugurowano muzealne Obchody Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Bardzo dobrą frekwencją cieszyła się piątkowa (09.02.2018r.) inauguracja Obchodów Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej. Zebrani wysłuchali wykładu dr Jerzego Marka Łapo o historii Mazur, a także koncertu Oliwii Mkrtczjan, której akompaniował Artur Ruchała.

Historię Mazur w pigułce przedstawił dr Jerzy Marek Łapo, który był gościem Muzeum Ziemi Piskiej. Historyk z Węgorzewa nie krył zadowolenia, że przypadło mu w udziale zainaugurować muzealne Obchody Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ponadgodzinnym wystąpieniu na temat „Jak Mazur z Polakiem. Mazur - Polak, Mazur - Niemiec, Mazur - Mazur” omówił najważniejsze kwestie związane z historycznym ujęciem Mazur, wskazując zarówno polskie, jak i pruskie czy niemieckie wątki. Swoje wystąpienie wzbogacił o ciekawe materiały źródłowe: mapy, ilustracje propagandowe i znaczki pocztowe.

- Wykład był bardzo dobrym wprowadzeniem do tegorocznych uroczystości. – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Musimy pamiętać o bogatej i trudnej historii naszego regionu, który w granicach Polski znalazł się dopiero po II wojnie światowej. Dr Jerzy Marek Łapo podkreślał, że Mazury przez lata były miejscem, w którym obok siebie mieszkali ludzie różnych narodowości, religii i tradycji. Dzisiaj ta wielokulturowość może być naszym kapitałem, więc musimy pamiętać o tamtych pokoleniach Mazurów i sprawiać, by pamięć o nich została zachowana.

Piątkowe wydarzenie nie mogło obyć się bez części artystycznej. Koncert dała Oliwia Mkrtczjan. Pochodząca z Pisza wokalistka zaprosiła do współpracy Artura Ruchałę, który akompaniował jej na gitarze. Duet zaprezentował kilka utworów utrzymanych w poetyckiej stylistyce. Oliwia Mkrtczjan sięgnęła po znane liryczne ballady, ale nie omieszkała także nawiązać do mazurskiego klimatu spotkania. Jednym z utworów był zaaranżowany muzycznie przez Krzysztofa Napiórkowskiego wiersz Wojciecha Kassa – poety i dyrektora Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu.  

W inauguracji cyklu uczestniczyło około 90 osób. Kolejne muzealne wydarzenie w ramach tegorocznego cyklu odbędzie się 1 marca br. (czwartek) z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Muzeum Ziemi Piskiej  zaplanowano zbiórkę krwi, organizowaną we współpracy z Powiatowym Klubem Honorowych Dawców Krwi w Piszu. Udział mogą wziąć wszyscy chętni, a każdy krwiodawca otrzyma specjalny dyplom oraz upominek.

Wróć