Wtorek22.01.2019
0°C

Obchody Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Muzeum Ziemi Piskiej rozpoczyna Obchody Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 9 lutego br. (piątek) wykład inaugurujący wygłosi dr Jerzy Marek Łapo, a w programie cyklu wydarzeń znalazły się m.in. spotkanie z Bogusławem Wołoszańskim oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Muzeum Ziemi Piskiej inauguruje nowy sezon wydarzeń organizowanych z myślą o miłośnikach regionalistyki, historii i mazurskich tradycji Pisza i okolic. Tematem przewodnim tegorocznego cyklu jest setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ramach obchodów odbędą się wykłady, koncerty, spotkania oraz wydany zostanie kolejny numer pisma „Znad Pisy”.

- W poprzednim roku przez cały sezon świętowaliśmy Jubileusz Pisza. – mówi dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej – dr Aneta Agnieszka Karwowska – Formuła cyklu przypadła uczestnikom do gustu, więc teraz chcemy podobnie uczcić stulecie Niepodległości Polski. Zaplanowaliśmy spotkania o szerokiej tematyce, by pokazać różne wątki z historii naszego kraju. Ważne jest także dotarcie do jak największej grupy odbiorców, dlatego obchody zaczniemy wykładem dr Jerzego Marka Łapo, który zreferuje temat z naszego regionu, a potem zorganizujemy m.in. spotkanie dla kobiet na pamiątkę  setnej rocznicy przyznania Polkom praw wyborczych, a także uczczenia matek i patriotek, które swoimi postawami mocno zapisały się w historii Polski. W kwietniu odbędą się konferencja dla młodzieży oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a w maju o działaniach wojennych w latach 1914-1918 na ziemiach polskich i na Mazurach opowiadał będzie Bogusław Wołoszański. Jubileuszowy charakter będzie miał także nowy numer "Znad Pisy", którego promocję zorganizujemy podczas finału obchodów w listopadzie.

Pierwsze tegoroczne spotkanie w Muzeum Ziemi Piskiej odbędzie się w piątek 9 lutego br. o godz. 18:00. Dr Jerzy Marek Łapo wygłosi wykład „Jak Mazur z Polakiem. Mazur - Polak, Mazur - Niemiec, Mazur - Mazur”. Nie zabraknie części artystycznej, w której wystąpi Oliwia Mkrtczjan. W marcu z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbędzie się w muzeum akcja poboru krwi, a następnie wieczór poświęcony kobietom: "Matki i patriotki". W kwietniu piszanie będą mieli okazję m.in. wysłuchać koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który po raz pierwszy zaprezentuje się w naszym mieście. W maju muzeum tradycyjnie zorganizuje Noc Muzeów, zabierając uczestników w czasy, gdy w Piszu pojawił się Melchor Wańkowicz, zbierający materiały do książki pt. „Na tropach Smętka”, w której opisał stosunki społeczne i polityczne na Mazurach tuż przed wybuchem II wojny światowej. O wydarzeniach wojennych sprzed stu lat opowiadał będzie z kolei Bogusław Wołoszański, który pojawi się w Piszu 11 maja. Finał cyklu zaplanowano na listopad. Gala obchodów będzie  połączona z promocją nowego numeru „Znad Pisy”.

– Mam nadzieję, że wydarzenia, które zaplanowaliśmy okażą się atrakcyjne i piszanie chętnie będą w nich uczestniczyli – dodaje dr Aneta Agnieszka Karwowska. – Ponownie w realizację cyklu zaangażujemy młodzież z piskich szkół, zapraszając do aktywnego uczestnictwa i kształtowania patriotycznych postaw. Nasz kalendarz nie jest jeszcze zamknięty i być może zorganizujemy dodatkowe spotkania. Zapraszamy do współpracy osoby z ciekawymi pomysłami, chętne włączyć się w cykl patriotycznych wydarzeń.

Udział we wszystkich spotkaniach organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej jest bezpłatny. Informacje dotyczące poszczególnych wydarzeń można będzie znaleźć na stronie internetowej muzeumziemipiskiej.pl oraz na profilu muzeum na portalu Facebook.

 

Harmonogram Obchodów Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej

9 lutego 2018r., godz. 18:00
Wykład inauguracyjny

dr Jerzy Marek Łapo - „Jak Mazur z Polakiem. Mazur - Polak, Mazur - Niemiec, Mazur - Mazur”
Koncert Oliwii Mkrtczjan

1 marca 2018r., godz. 9:00
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Oddaj krew i ratuj życie

Zbiórka krwi w Muzeum we współpracy z PK HDK Pisz

9 marca 2018r., godz. 18:00
Wieczór poświęcony kobietom: "Matki i patriotki"
Otwarcie wystawy „Kobiety w Powstaniu Warszawskim”
Koncert w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Nr 1 w Piszu

20 kwietnia 2018r.
Konferencja naukowa, godz. 11:00

„Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce. W setną rocznicę niepodległości Polski”
Koncert, godz. 18:00

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego

30 kwietnia – 11 maja 2018r.
Wystawa „Znaki Państwa Polskiego”

11 maja 2018r., godz. 18:00
Spotkanie z Bogusławem Wołoszańskim

„Zapomniany front Wielkiej Wojny, czyli działania wojenne 1914-1918 na polskich ziemiach, w tym na Mazurach”

18 maja 2018r., godz. 19:00
Noc Muzeów z Melchiorem Wańkowiczem

Koncert Niny Nu pt. „Wiersze na nutach”

9 listopada2018r.
Gala poświęcona 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promocja „Znad Pisy” nr 24
Koncert jubileuszowy

Wróć