Poniedziałek17.12.2018
0°C

„Porozmawiajmy o Piszu” – kolejne spotkanie burmistrza z mieszkańcami

Zakończenie budowy Bialmedu nastąpi w sierpniu przyszłego roku. Budowa Mazurskiego Kurczaka ruszy na wiosnę. W marcu 2018r. nastąpi sprzedaż działki pod budowę fabryki fotelików, która powstanie w specjalnej strefie ekonomicznej.  Możliwe, że w piskiej strefie powstanie również fabryka sprzętu pływającego, ale negocjacje nie zostały jeszcze zakończone.

30 listopada br. (czwartek), przy pełnej Sali widowiskowej Piskiego Domu Kultury, odbyło się kolejne spotkanie Burmistrza Pisza – Andrzeja Szymborskiego z mieszkańcami. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji budowy centrum logistycznego firmy BIALMED, które powstaje przy nowopowstałej ul. Silickiego w Piszu.

W dalszej części spotkania burmistrz informował, że wszystkie sprawy sądowe w sprawie Mazurskiego Kurczaka zakończyły się pomyślnie dla spółki i gminy. Na postępowania i kolejne odwołania zmarnowano jednak rok czasu ze szkodą dla miasta i mieszkańców. Budowa przetwórni drobiu ruszy więc dopiero na wiosnę. Na marzec przyszłego roku zaplanowano sprzedaż działki pod budowę fabryki fotelików samochodowych – docelowo 120-150 miejsc pracy. Działka o powierzchni ok. 1 ha położona jest w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Trwają również rozmowy z innymi inwestorami, którzy są zainteresowani budową swoich zakładów w piskiej strefie. Jednym z nich jest firma zajmująca się budową łodzi i sprzętu pływającego. Jeśli negocjacje zakończą się pomyślnie, to już w przyszłym roku kolejna działka (7 ha) może zmienić właściciela.

Większość poruszanych podczas spotkania spraw dotyczyła bieżących problemów miasta. Oprócz pytań o planowane inwestycje (m. in. port i nabrzeża Pisy, przejazd kolejowy ul. Długa – ul. Pionierów i trasy rowerowe), mieszkańcy pytali również o targowisko miejskie, parking przy ul. Rybackiej, stan nawierzchni ulic (m. in. ul. Urocza i Gdańska), oświetlenie (przejścia dla pieszych i ul. Mickiewicza), monitoring miasta, kosze na śmieci i przyszłość budynku dworca PKP.

Osobnym tematem były ogródki działkowe. Jak wyjaśniał burmistrz, sprawa nie jest prosta m. in. ze względu na wątpliwości, do kogo należą poszczególne części terenu, na których znajdują się rowy odwadniające i popełnione przed laty błędy. Część rowów została zasypana i prowadzona przez strażaków akcja wypompowania wody nie przyniosła spodziewanego rezultatu. Tegoroczny bardzo wysoki stan wód i ciągłe opady pogłębiły problem, więc jego rozwiązanie nie będzie łatwe i szybkie. Burmistrz zapowiedział, że w przeciągu kilku najbliższych tygodni będzie starał się znaleźć jakieś rozsądne rozwiązanie, jednak na pogodę nie ma wpływu.

Na koniec Andrzej Szymborski otrzymał gromkie brawa od uczestników spotkania za dotychczasową działalność jako Burmistrza Pisza. Sala kilkakrotnie nagradzała oklaskami również jego wcześniejsze wypowiedzi.

 

Wróć