Poniedziałek24.09.2018
0°C

Płk Leon Silicki - odsłonięcie tablicy pamiątkowej

30 września br. na Placu Daszyńskiego odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pułkownikowi Leonowi Silickiemu.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w asyście Kompanii Honorowej 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, 10 Pułk Ułanów Litewskich i orkiestry wojskowej. Odsłonięcia tablicy dokonali prawnukowie pułkownika, Wiceminister Obrony Narodowej – prof.dr. hab. Wojciech Fałkowski oraz przewodniczący Komitetu Ratowania Pamięci Pułkownika Leona Silickiego – Andrzej Knyżewski. W części artystycznej wystąpił chór „Vox Matris”. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele parlamentu, samorządów i instytucji lokalnych.

Pułkownik Leon Silicki był dowódcą VII Brygady Piechoty Wojska Polskiego, która podczas wojny polsko – bolszewickiej walczyła na Froncie Galicyjskim i wzięła udział w Bitwie Warszawskiej. Od 1917 r. Leon Silicki uczestniczył również w tworzeniu Wojska Polskiego na Wschodzie w I Korpusie gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, w skład którego wchodził 10 Pułk Piechoty Strzelców Polskich. Leon Silicki, jeszcze jako podpułkownik, dowodził tą formacją. Za osobiste męstwo w walkach z bolszewikami pod Bobrujskiem w lutym 1918 r. otrzymał Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari V klasy.

Wróć