Sobota23.06.2018
0°C

Samorządowy Dzień Sołtysa na Warmii i Mazurach

Sołtys to osoba łącząca lokalną społeczność z samorządem, dostępna dla mieszkańców 24 godziny na dobę. 11 marca obchodzone jest święto sołtysów, dlatego samorząd województwa, by docenić ich pracę, zorganizował spotkanie, które odbyło się w piątek 3 marca br.. W hali wystawienniczej Expo Mazury w Ostródzie zgromadziło się ponad tysiąc gości.

Samorządność zaczyna się w sołectwie, a sołtys jest pierwszym odbiorcą oczekiwań mieszkańców, a potem pierwszym wykonawcą, zachęcającym do wspólnego działania – mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Sołtys dba o porządek na wsi, bezpieczeństwo, kulturę, rozrywkę dla mieszkańców. Często sam dla swojej społeczności robi to, co w mieście wykonują niekiedy różne organizacje albo instytucje, tylko w mniejszej skali. Na każdym szczeblu samorządu doceniamy państwa pracę i dzisiaj serdecznie za nią dziękujemy.

Marszałek wręczył wyróżnienia sołtysom angażującym się w aktywizowanie społeczności lokalnych, inicjującym działania wpływające na zachowanie dziedzictwa kulturowego, zachowanie i rozwijanie krajobrazu wiejskiego, wzrost atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich, realizowane w ramach różnych konkursów np. „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla”, „Czysta i piękna zagroda – estetyczna wieś”, „Eko-sołectwo”.

Wyróżnienie otrzymała Natalia Kowalewska – sołtys wsi Łupki.
- Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia, bo to wyróżnienie dla całej naszej społeczności. – mówi pani Natalia – W Łupkach dzieje się bardzo dużo dobrego i mamy ogromną satysfakcję, że zostało to dostrzeżone przez władze województwa. Trzeba jednak skromnie przyznać, że na wyróżnienie zasługuje działalność bardzo wielu sołtysów i wiejskich społeczności z terenu naszej gminy.

Wyróżnienie z rąk marszałka otrzymało 33 sołtysów z całego regionu. Gminę Pisz reprezentowała grupa 19 sołtysów. Wszystkim laureatom i uczestnikom Samorządowego Dnia Sołtysa na Warmii i Mazurach serdecznie gratulujemy!

 
 

Wróć