Piątek27.04.2018
0°C

Konferencja i koncert dla uczczenia Niepodległej

24.04.2018

Komplet publiczności wysłuchał w piątkowe popołudnie (20.04.2018r.) koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, zorganizowanego przez Muzeum Ziemi Piskiej. Występ muzyków towarzyszył konferencji naukowej „Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce. W setną rocznicę niepodległości Polski”.  

Aż dwa wydarzenia zorganizowało w piątek Muzeum Ziemi Piskiej w ramach Obchodów Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 20 kwietnia br. zapisze się w historii naszego miasta. Tego dnia po raz pierwszy w Piszu zaprezentował się Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, a koncert na długo zapadnie w pamięci widzów, którzy w piątek szczelnie wypełnili salę widowiskową Piskiego Domu Kultury.

Chórzyści zaprezentowali się w koncercie pieśni patriotycznych. Na początek zaśpiewali „Bogurodzicę”, uznawaną za pierwszy polski hymn, a następnie zabrali słuchaczy w muzyczną podróż przez historię Polski, nawiązując artystycznie do różnych wydarzeń z dziejów naszego państwa. Piękne pieśni wykonywane przez zespół pod kierownictwem Pawła Szkopa uzupełnił znakomitym komentarzem konferansjer Tomasz Szuran. Zachwycona publiczność nagrodziła chórzystów owacjami na stojąco.

W piątek w Piszu pojawili się nie tylko chórzyści, ale także znakomici historycy, który wzięli udział w konferencji naukowej „Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce. W setną rocznicę niepodległości Polski”. Wydarzenie było organizowane wspólnie przez Muzeum Ziemi Piskiej oraz Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Konferencja odbyła się w Muzeum Ziemi Piskiej, a wystąpień historyków wysłuchali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Podstawowej Nr 1 w Piszu. Podczas konferencji odbyło się także wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego, w którym udział wzięło ponad 100 uczniów szkół podstawowych z gminy Pisz.

 

25-lecie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Piszu

20.04.2018

18 kwietnia br. (środa) w Piskim Domu Kultury odbyły się obchody 25-lecia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Piszu. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, dyrektorzy szkół artystycznych Regionu Północno-Wschodniego, a także przedstawiciele samorządów Powiatu Piskiego i Gminy Pisz oraz licznie zgromadzona publiczność. Oficjalne części uroczystości przeplatały się z występami artystów, czyli uczniów i absolwentów szkoły muzycznej.

Z okazji jubileuszu szkoły, Odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymała Isabel Gonzalez Szymczyk – Dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Piszu.
Nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej otrzymały: Isabel Gonzalez Szymczyk,  Beata Bazydło i Wiesława Staniszewska.
Nagrody Dyrektora Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Piszu otrzymały: Wioletta Polita, Halina Wolska, Aurelia Borak, Agata Rożniatowska, Małgorzata Zakrzewska i Maria Charkiewicz.
Statuetki otrzymali autorzy szkolnego hymnu: Maria Doniec (słowa) i Sławomir Borak (muzyka). Specjalne podziękowania otrzymała również Hanna Jórzak – pierwszy dyrektor i założycielka szkoły – Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej w Piszu.  

Jako absolwenci wystąpili:
- Radosław Sobczak (fortepian) – m. in. lau­re­at II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memo­riam" w Poznaniu (2008r.) oraz „Najlepszy Polak Konkursu" na XIV Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000r.),
- Zuzanna Nalewajek (śpiew, akompaniament – Robert Gorgoń) – studentka na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie,
- Jan Strzałkowski (fortepian) – student w klasie fortepianu Akademii Muzycznej w Gdańsku, nauczyciel w OSM w Piszu.

Podczas gali wystąpili również uczniowie szkoły:
- Chór szkolny pod dyrekcją Agaty Rożniatowskiej,
- Zespół akordeonowy pod kierownictwem Wiesławy Staniszewskiej, 
- Zespół taneczny uczniów II klasy,
- Maksymilian Jankowski – fortepian,
- Duet: Anna Karwowska (flet) i Oliwia Dąbkowska (klarnet),
- Duet: Zosia Strzałkowska i Jan Strzałkowski – fortepian,
- Jakub Góralczyk – skrzypce (akompaniament – Anna Osiecka),
- Marta Gierad – gitara.
Prawdziwy popis muzycznych umiejętności przedstawili również nauczyciele: Artur Gadzała (klarnet) i Anna Osiecka (fortepian).

Szkoła muzyczna powstała jako samodzielna placówka w 1993 roku pod nazwą Państwowa Podstawowa Szkoła Muzyczna w Piszu, a jej dyrektorem została Hanna Jórzak. Sześć lat później (01.09.1999r.) szkoła zmieniła nazwę na Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Piszu, a nowym dyrektorem została Isabel Gonzalez Szymczyk. Trzy kolejne lata działalności placówki to przede wszystkim rozbudowa szkoły o nowe skrzydło, w którym znajdują się biblioteka, dwie sale dydaktyczne, świetlica oraz sala koncertowa.

- Szkoła muzyczna wrosła w nasze miasto, a jej działalność i osiągnięcia są naszą wspólną dumą od wielu lat. – mówił Burmistrz Pisza, Andrzej Szymborski – Szkoła tak pięknie się rozrasta, a kolejne roczniki opuszczają jej mury, aby pójść w wielki świat. Muzyczna wrażliwość i rodzinne miasto pozostają jednak z nimi na zawsze.  To dzięki Wam i Waszej ciężkiej pracy młode piskie talenty mogą realizować swoją życiową pasję. Za tę pracę dziękuję Wam w imieniu całej naszej społeczności. Jeszcze bardziej dziękuję tym małym talentom, że są wśród nas i chcą się z nami dzielić muzyką.  

Czas na piłkarskie talenty

18.04.2018

Turniej piłkarski „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” wkracza w decydującą fazę. W dniach 19-20 kwietnia br. wyłonione zostaną najlepsze zespoły dziewcząt i chłopców w wieku od 8 do 12 lat w regionie. Na przełomie kwietnia i maja mistrzowie w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentować Warmię i Mazury w Finale Ogólnopolskim w Warszawie i staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

Po eliminacjach gminnych i powiatowych, do których zgłosiły się drużyny z 379 powiatów w Polsce, rozgrywki Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” wkraczają na wyższy szczebel. Miejscem finałów w województwie warmińsko-mazurskim będą boiska Stadionu Miejskiego przy ulicy Sienkiewicza 1 w Iławie. Przez dwa dni o miano najlepszych ekip regionu w kategoriach U-8, U-10 i U-12 powalczy 81 drużyn.

W akcji zobaczymy ponad 800 piłkarzy z 20 okręgów, którzy mają za sobą zwycięskie rozgrywki na poziomie powiatowym. Najliczniejszą reprezentacją mogą pochwalić się Olsztyn i Elbląg z okolicznymi gminami. Najwięcej, bo 34 zespoły (20 w turnieju chłopców i 14 w turnieju dziewcząt) powalczą o triumf w kategorii U-12. W rozgrywkach udział biorą m. in. drużyny chłopców i dziewcząt ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Piszu i Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Piszu oraz drużyna dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Kotle Dużym.  

Finały wojewódzkie Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to nie tylko doskonała okazja do zabawy w atmosferze sportowego święta dla zawodników, trenerów i kibiców, ale również szansa na odkrycie talentów w początkowym etapie ich piłkarskiej kariery. Dzieci, które wyróżnią się swoimi umiejętnościami, mogą liczyć na zaproszenie na zgrupowanie Letniej Akademii Młodych Orłów, a w przyszłości również powołanie do reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych. Już od etapu wojewódzkiego w wybranych miastach rozgrywki obserwują selekcjonerzy młodzieżowych reprezentacji Polski.

Podczas finałów wojewódzkich kategorii U-8 zostaną wyłonione 32 najlepsze drużyny w Polsce, po dwie z każdego regionu – dziewczęca i chłopięca. Dla najmłodszych turniej kończy się Wielkim Finałem właśnie na poziomie wojewódzkim. Z kolei zwycięzcy wśród starszych roczników – do lat 10 i 12 – pojadą do Warszawy na finał ogólnopolski. Będą tam nie tylko reprezentować region, ale przede wszystkim powalczą o awans do Wielkiego Finału na stadionie PGE Narodowym i zwycięstwo w największym turnieju piłkarskim dla dzieci w Europie. Finał ogólnopolski zostanie rozegrany w stolicy w dniach 29 kwietnia – 2 maja.

Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej. Od 12 lat Głównym Sponsorem rozgrywek jest firma Tymbark, a Brązowym Sponsorem od ubiegłego roku jest firma Electrolux. Najważniejszym założeniem Turnieju jest popularyzacja aktywności fizycznej wśród dzieci oraz wyłanianie największych talentów, które w przyszłości mogą zostać zawodowymi piłkarzami.

Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Partnerem Turnieju w województwie warmińsko-mazurskim jest firma MAG Dystrybucja.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na stronach: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl

Modernizacja linii kolejowej - umowa podpisana

13.04.2018

12 kwietnia 2018r. w Olsztynie podpisana została umowa pomiędzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na dofinansowanie projektu „Prace na linii kolejowej nr 219 na odcinku Szczytno – Ełk”. Inwestycja o wartości ok. 380 mln zł zostanie dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w kwocie ponad 212 mln zł.

Pierwszy etap modernizacji linii kolejowej z Olsztyna do Ełku będzie prowadzony na terenie powiatów szczycieńskiego, piskiego i ełckiego na długości ponad 111 km. Ze względu na dotychczasowy zły stan techniczny linii kolejowej nr 219, od lat ograniczona jest na nim prędkość podróżna, przez co wydłuża się czas przejazdu pociągów.

Projekt przewiduje m. in. wymianę nawierzchni torowej, modernizację przejazdów kolejowych i wymianę rozjazdów, a także przebudowę niektórych obiektów obsługi podróżnych. W Piszu na stacji kolejowej przebudowane zostaną perony oraz wybudowany zostanie przystanek osobowy Pisz Wschód (1 peron). Przy przystanku powstać ma niezbędna infrastruktura towarzysząca. Trwają również ostatnie uzgodnienia w sprawie budowy przejazdu kolejowego łączącego ulice Mazurską i Długą w Piszu. Projekt porozumienia w tej sprawie jest w trakcie konsultacji.

 Zakończenie inwestycji zaplanowano na grudzień 2019r. Docelowo czas podróży pociągiem z Ełku do Olsztyna ma się skrócić z 3 i pół godziny do niewiele ponad 2 godzin.

8. rocznica katastrofy smoleńskiej

10.04.2018

10 kwietnia 2010r. w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Wśród nich znaleźli się m. in. Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta RP, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych. Była to polska delegacja, która udała się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

10 kwietnia br., punktualnie w rocznicę katastrofy, kwiaty pod pomnikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego złożyli Przewodniczący Rady Miejskiej w Piszu – Lech Borak, Burmistrz Pisza – Andrzej Szymborski oraz Zastępca Burmistrza Pisza – Janusz Puchalski.