Piątek13.12.2019
0°C

W Piszu powstanie Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

12.12.2019
 
 
 

Informacja o podpisaniu umowy na dofinansowanie dla projektu pn. „Budowa Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Gminie Pisz” (PSZOK)

Burmistrz Gminy Pisz informuje, że w dniu 4 grudnia 2019 r. została podpisana umowa pomiędzy Gminą Pisz a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Gminie Pisz (PSZOK).

PSZOK zlokalizowany będzie przy ulicy Tęczowej w Piszu.

Budowa PSZOK możliwa jest dzięki wsparciu środków Funduszu Spójności w wysokości 1 496 473,68 zł

Sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych jest możliwe z wykorzystaniem opracowanego i udostępnionego narzędzia informatycznego,
w szczególności poprzez specjalny adres e-mail (naduzycia.pois@mr.gov.pl ) lub elektroniczny system zgłoszeń za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej
(www.pois.gov.pl\nieprawidlowosci).

Bożonarodzeniowa zbiórka żywności

12.12.2019

 

Witam, poniżej zamieszczam tekst do wcześniejszego maila ze zdjęciami. Z poważaniem Elwira Świetlicka Bożonarodzeniowa zbiórka żywności W dniach 06 - 07 grudnia 2019 roku Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Ośrodek Profilaktyki i Terapii oraz parafialne oddziały Caritas: św. Józefa Oblubieńca NMP oraz Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej przeprowadzili na terenie miasta Pisz Bożonarodzeniową zbiórkę żywności pod hasłem "TAK POMAGAM" Dzięki wspólnemu zaangażowaniu zebraliśmy rekordową ilość artykułów żywnościowych-  1.409.119 kg i 201,20 litra (dla porównania informujemy, iż w roku ubiegłym zebraliśmy 1.283,557 kg.), które trafią w postaci paczek do najbardziej potrzebujących. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, placówkom handlowym, wolontariuszom oraz Zakładowi Aktywności Zawodowej w Piszu za włączenie się w zbiórkę. Z okazji zbliżających się Świąt Bożonarodzeniowych wszystkim ludziom dobrej woli życzymy zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2019 Roku.

Uwaga! Możliwe oblodzenie

11.12.2019

Uwaga! Możliwe oblodzenie

Nie żyje Mira Kreska – Zasłużona dla Miasta Pisz

11.12.2019

 

 

Śmierć Pani Miry Kreska to wielka strata nie tylko dla rodziny, ale to również dla nas, Piszan.
Najbliższym składamy najszczersze kondolencje oraz wyrazy współczucia [*]


Szkoła w Hejdyku ponownie wśród liderów zbiórki elektrośmieci w Polsce!

10.12.2019

 

6 grudnia w szkole w Hejdyku odbyła się gala podsumowująca kampanię o elektroodpadach .To przedsięwzięcie zostało przeprowadzone w związku z realizacją w szkole ogólnopolskiego programu ,,Moje miasto bez elektrośmieci”.Jego organizatorem jest firma Elektroeko z Warszawy. Posiada on patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Środowiska. Może być realizowany również w szkołach wiejskich.

Na uroczystości zgromadzeni byli przedstawiciele Elektroeko z Warszawy, władz lokalnych, nadleśnictw ,uczniowie , nauczyciele, rodzice. Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny o tematyce ekologicznej. Dużo radości oraz pouczająca była gatka kurpsiowska w wykonaniu uczniów na temat elektroodpadów. Nie zabrakło pięknych przesłań do ludzi o dbałość naszej planety. Następnie nauczycielka Pani Małgorzata Ruszczyk – szkolny koordynator programu Szkoły w Hejdyku przedstawiła prezentację multimedialną z realizacji działań w ramach prowadzonej kampanii. Został opracowany szkolny projekt angażujący nauczycieli różnych przedmiotów, wychowawców, rodziców, pracowników obsługi oraz mieszkańców wsi. Najważniejsze zadania to:
• Przeprowadzenie lekcji o tematyce elektrodpadów
• Opracowanie ulotek i roznoszenie przez uczniów w 5 wioskach
• Opracowywanie prezentacji multimedialnych o elektroopadch przez uczniów
• Pisanie listów do mieszkańców na języku polskim
• Elektroodpady na matematyce – lekcje matematyki
• Wykonywanie plakatów
• Wykonanie gazetki Dobre rady na elektroodpady
• Zorganizowanie wystawy dawnych urządzeń elektrycznych
• Warsztaty dla rodziców i uczniów- prace z żarówek
• Zorganizowanie zbiórki elektroodpadów.
Końcowym efektem kampanii była zbiórka elektroodpadów z wynikiem 9 ton 70 kg.
Pani Małgosia podsumowała zbiórki elektroodpadów od początku udziału( 2013 r) w programie. Przez 7 lat Szkoła w Hejdyku zebrała 70 ton 269 kg
Bardzo ważnym gościem gali była Pani Anna Podsiadło- koordynator ogólnopolskiego programu ,,Moje miasto bezelektrośmieci” z Warszawy, która reprezentowała firmę ElektroEko . Podczas tej uroczystości wręczyła ona nagrody dla szkoły uzyskane za zbiórkę elektrośmieci. Były to pomoce dydaktyczne: laptop, drukarka, mapy, plansze i różne pomoce do matematyki, fizyki, geografii , historii, biologii( wartość ok. 12000zł).
Pani Ania podziękowała za ogromny wkład w realizację programu i pogratulowała wyników podsumowując, że Szkoła w Hejdyku należy do liderów w Polsce. Taka mała szkoła a uzyskuje takie wyniki. Dodała, że nie jest, to pierwszy sukces uczniów i nauczycieli z Hejdyka. Na zakończenie gali uczniowie wręczyli gościom upominki w postaci własnoręcznie wykonanych ozdób z żarówek.
Znalezienie się wśród liderów zbiórki elektrośmieci w Polsce to powód do dumy dla małej szkoły. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że prowadzona przez szkołę kampania o elektoodpadach rozbudziła świadomość ekologiczną uczniów, ich rodzin i mieszkańców okolicznych wsi, a nawet gminy. Wszystkim zaangażowanym, którzy przyczynili się do efektów naszej zbiórki bardzo serdecznie dziękujemy. Szkolny projekt Kampanii o elektroodpaach koordynowały nauczycielki :Małgorzata Ruszczyk i Ewa Stachelek Małgorzata Ruszczyk- koordynator programu ,,Moje miasto bez elektrośmieci” w SP Hejdyk.

PODZIĘKOWANIA:
Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność uczniom , nauczycielom i rodzicom szkoły w Hejdyku, przybyłym gościom - Panu Edmundowi Lipnickiemu, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Pisz, Pani Barbarze Milewskiej, Dyrektor Zespołu Ekonomicznej Obsługi Szkół i Przedszkoli oraz mieszkańcom Ciesiny, Karpy , Hejdyka, Turośli, Karwicy, przyłączyli się zbiórki elektroodpadów. Ponadto wsparcie otrzymaliśmy od sklepu Bessman . Wszystkim zaangażowanym, którzy przyczynili się do efektów naszej zbiórki bardzo serdecznie w imieniu całej społeczności szkoły DZIĘKUJEMY!!

• Celem programu jest: kształtowanie właściwych postaw ekologicznych poprzez sygnalizowanie uczniom zagrożeń, jakie dla środowiska stanowią elektrośmieci oraz motywowanie ich do podejmowania działań sprzyjających ochronie środowiska.

• Kluczowym elementem programu jest Fundusz Óświatowy, który daje szanse szkołom na bezpłatne pomoce dydaktyczne. Polega to na tym ,że szkoła zbiera elektrośmieci, które bezpłatnie zabiera firma Elektroeko a w zamian otrzymujemy kupony. Każdy elektrośmieć ma określoną w regulaminie liczbę punktów. Po oddaniu elektroodpadów szkoła otrzymuje kupony, w zamian wymienia na pomoce dydaktyczne zawarte w katalogu pomocy szkolnych firmy.
.
Poszczególne lata:
2013 r - 2 tony 700 kg
2014 r - 6 ton 331 kg
2015 r - 11 ton 207 kg - III miejsce w Polsce: nagroda tablica multimedialna
2016 r - 8 ton 560 kg ( IV miejsce w Polsce)
2017 r - 19 ton 563 kg ( II miejsce w Polsce: nagroda tablica multimedialna
2018 r - 11 ton 838 kg
2019 r - 9 ton 70 kg
Korzyści dla szkoły :
• 2 tablice multimedialne
• 3 laptopy
• 1 projektor
• ramię do projektora
• mapy

-----------------
Źródło: Szkoła Podstawowa w Hejdyku
Fot. UM w Piszu

Grudzień 2019

P W Ś C P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Lista wydarzeń