Poniedziałek20.11.2017
0°C

Pisz po raz kolejny włącza się w międzynarodową kampanię „Biała Wstążka”

16.11.2017

Od 25 listopada do 10 grudnia 2017r. trwa kampania 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć. Kampania kończy się 10 grudnia 2017r. – Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. Jest to podkreślenie, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.

Jedną z inicjatyw w ramach kampanii są tzw. „Otwarte Drzwi” – dodatkowe dyżury psychologów i innych specjalistów, do których mogą zgłaszać się osoby doznające przemocy – szukające wsparcia i pomocy. Włączając się w kampanię z Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu ul. Wąglicka 1, oraz Ośrodek Profilaktyki i Terapii w Piszu , ul. Kopernika 8 , zapraszają na dodatkowe dyżury w dniu 02.12.2017 r. w godzinach 1100-1300.

 

 

Piszanie uczcili 650-lecie miasta

14.11.2017

Piątkowa gala (10 listopada br.) zorganizowana przez Muzeum Ziemi Piskiej była zwieńczeniem cyklu wydarzeń poświęconych obchodom Jubileuszu Pisza z okazji 650. rocznicy nadania miastu praw osadniczych i bartnych. Podczas spotkania w Sali widowiskowej Piskiego Domu Kultury odbyła się minikonferencja naukowa, zaprezentowali się miejscowi artyści, a także oddano w ręce czytelników najnowszy numer pisma „Znad Pisy”.

Wydarzenie zorganizowane przez piskich muzealników było godnym zwieńczeniem cyklu tegorocznych spotkań poświęconych historii naszego miasta i regionu. Finał Jubileuszu Pisza odbył się 10 listopada, a tego samego dnia w 1367 roku komtur bałgijski Ulryk Fricke nadał mieszkańcom osady przy zamku Johannisburg przywilej na wolne rybołówstwo, bartnictwo i myślistwo. Z okazji jubileuszu Muzeum Ziemi Piskiej pozyskało z archiwum w Berlinie kopię dokumentu i zleciło nowe tłumaczenie. W piątek dokument wystawiono  na scenie Piskiego Domu Kultury, a do końca roku w muzeum będzie można oglądać specjalną wystawę. Nowy przekład przywileju opracowany przez dr. Bartłomieja Dźwigałę zaprezentowano także w etiudzie filmowej rozpoczynającej spotkanie, która przykuła uwagę uczestników pięknymi kadrami Pisza oraz otaczających miasto lasów i jezior.

- Zaczęliśmy mocnym akcentem, spinając przeszłość i teraźniejszość – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Musimy pamiętać o dorobku naszych przodków, bo to oni dali podstawy ku temu, by miasto nad Pisą się rozwijało i było dobrym miejscem do życia. Ogromnie cieszę się, że nasze zaproszenie na obchody Jubileuszu Pisza przyjęło tak wielu mieszkańców miasta. Dzięki uczestnikom i wszystkim zaangażowanym w organizację gali możemy powiedzieć, że to było godne zwieńczenie tegorocznego cyklu wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej dla uczczenia święta miasta. Spotkanie zorganizowaliśmy w Piskim Domu Kultury, a sala widowiskowa pękała w szwach.  Jeszcze raz pragnę wszystkim podziękować.

Muzealnicy przygotowali w piątkowy wieczór bardzo bogaty program. Prezentem na Jubileusz Pisza było nowe wydanie pisma „Znad Pisy”. Zapowiadana od kilku tygodni książka cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Przede wszystkim uwagę przykuwała nowa szata graficzna, ale to także najobszerniejsze opracowanie w 22-letniej historii wydawnictwa. Część tematów bezpośrednio związanych z Piszem omówili ich autorzy, wcielając się w rolę prelegentów podczas minikonferencji naukowej. Pomiędzy wystąpieniami historyków prezentowali się zaproszeni artyści. Po raz drugi podczas cyklu gości muzeum swym pięknym głosem zachwyciła Zuzanna Nalewajek, której w piątek przy fortepianie akompaniował tata Wojciech Nalewajek. Następnie półgodzinny recital dał pianista Jan Strzałkowski. Koncert zakończył walcem Fryderyka Chopina, podczas którego dzieci i harcerze rozdawali widzom białe i czerwone róże. Jako ostatnia na scenie wystąpiła piszanka Teresa Leszczyńska, prezentując swój wiersz napisany specjalnie na piątkową galę.

Już niedługo powstanie filmowa relacja z piątkowego wydarzenia, która zostanie udostępniona przez muzealników w internecie. W sieci zamieszczona zostanie także etiuda filmowa przygotowana na galę w oparciu o nowe tłumaczenie przywileju.

Partnerzy gali z okazji Jubileuszu Pisza pod honorowym patronatem Andrzeja Szymborskiego, burmistrza Pisza:
Piski Dom Kultury, Zajazd Przylasek, Komenda Hufca ZHP Pisz, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Piszu, Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1 w Piszu, Pasieka Mazurska w Wielkim Lesie, Zakład PZW Ruciane-Nida, Marcin Chojnowski.

Mecenasi „Znad Pisy”: Jerzy Wojciech Małecki – Poseł na Sejm RP, Andrzej Nowicki – Starosta Piski, Andrzej Szymborski – Burmistrz Pisz, Robert Trąbka – Nadleśniczy Nadleśnictwa Pisz, Krzysztof Czaporowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Maskulińskie, Wiko Company Spółka Akcyjna, Grzegorz Karwowski – Skrawmet, Halina i Wiesław Gotowiczowie – Galeria Mebli Markann.

 

Zajęcia dla dzieci i młodzieży

Muzeum Ziemi Piskiej przygotowało warsztaty dla dzieci i młodzieży związane z nadaniem Piszowi praw osadniczych i bartnych. Podczas spotkań uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć etiudę filmową prezentująca przywilej z 1367 roku, a także kopię dokumentu pozyskaną z archiwum w Berlinie. Ponadto omawiane będą zagadnienia związane z rozwojem osadnictwa nad Pisą w dobie podboju krzyżackiego.Zapisy na zajęcia dla grup szkolnych pod numerem 87 423 22 64 w godz. 8-16. Koszt udziału 3 zł osoba.

Szkoła Podstawowa w Hejdyku - Tablica interaktywna za elektroodpady

13.11.2017

W ubiegłym roku szkolnym Szkoła Podstawowa w Hejdyku brała udział w ogólnopolskim konkursie w ramach programu edukacyjnego ,,Moje miasto bez elektrośmieci” realizowanego przez organizację Elektroeko z Warszawy. Program skierowany był do wszystkich szkół, które organizują zbiórki elektrośmieci i korzystają z Funduszu Oświatowego. Żeby znaleźć się na licie nominowanych szkół, należało w ciągu roku szkolnego zorganizować co najmniej 2 zbiórki elektrośmieci i uzyskać wynik powyżej 1000 kg zebranych odpadów. Kapituła programu przyznała trzem najlepszym szkołom w Polsce tytuł "Szkoły w mieście bez elektrośmieci" oraz nagrody główne w postaci tablic interaktywnych o wartości ponad 5 tys. zł. Z wynikiem 19 ton 563 kg szkoła w Hejdyku znalazła się na 2 miejscu i otrzymała nagrodę. To już druga taka nagroda, ponieważ pierwszą Szkoła Podstawowa w Hejdyku otrzymała w 2015 roku.

12 października 2017r. odbyła się gala w szkole podsumowująca kampanię zbiórki elektroodpadów. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Elektroeko z Warszawy, władz lokalnych i zaprzyjaźnionych nadleśnictw, a także uczniowie, nauczyciele i rodzice. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny o tematyce ekologicznej. Podsumowano również efekty kampanii. Anna Podsiadło – Koordynator ogólnopolskiego programu ,,Moje miasto bezelektrośmieci” przekazała szkole statuetkę, certyfikat i tablicę interaktywną – cenną pomocą dydaktyczną.

Znalezienie się wśród liderów zbiórki elektrośmieci w Polsce to powód do dumy dla małej wiejskiej szkoły. Najważniejsze jest jednak rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród uczniów, ich rodzin i mieszkańców okolicznych  wsi. Organizatorzy kampanii dziękują wszystkim instytucjom i osobom, które wspierały uczniów w ich staraniach. Szkolnym koordynatorem programu ,,Moje miasto bez elektrośmieci” w Szkole Podstawowej w Hejdyku jest p. Małgorzata Ruszczyk. Współkoordynatorem zbiórki elektroodpadów była p. Ewa Stachelek. Gratulujemy!

 

 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

13.11.2017

11 listopada 2017r. (sobota) obchodziliśmy Narodowy Dzień Niepodległości. Dziewięćdziesiątą dziewiątą rocznicę tego wydarzenia w całym kraju uczczono okolicznościowymi uroczystościami i wydarzeniami sportowymi. Również piszanie uczcili nasze narodowe święto udziałem w uroczystościach i imprezach.

O 10.00 rano w Szkole Podstawowej Nr 4 w Piszu rozpoczął się Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Pisza. W tym samym czasie w Szkole Podstawowej Nr 1 w Piszu rozpoczął się Turniej Koszykówki o Puchar Posła na Sejm RP. O godz. 13:00 w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu odbyła się uroczysta msza święta.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 14:00 przy Pomniku Wolności w Piszu. Uroczystości towarzyszyła asysta honorowa Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim, Szwadron kawalerii 10. Pułku Ułanów w Piszu oraz Piska Orkiestra Dęta.

- Na szczęście dziś dla Wolnej Polski nikt ofiary ze swego życia składać już nie musi. – mówił Burmistrz Pisza Andrzej Szymborski – I nie takiego patriotyzmu i bohaterstwa  Polska dziś od nas potrzebuje i oczekuje. Współczesny patriotyzm to to ciężka i rzetelna praca dla jej dobra. To praca dla dobra i rozwoju własnego miasta i społeczności.

Głos zabrali również Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Wioletta Śląska-Zyśk, Starosta Piski – Andrzej Nowicki oraz Prezes Piskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK – Henryk Zienkiewicz. Odczytano również listy od Posła na Sejm RP – Jerzego Małeckiego oraz Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – Jarosława Zielińskiego. Po Apelu Pamięci zakończonej salwą honorową wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyli przedstawiciele samorządów, szkół, służb i lokalnych instytucji oraz mieszkańcy Pisza.

 

 

Grant dla Sołectwa Pogobie Średnie

08.11.2017

„Małe granty sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego” to pilotażowy konkurs, w którym udział wziąć mogły sołectwa z całego regionu. Na ten cel samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przeznaczył kwotę 150 tys. zł. W ramach programu można było uzyskać do 8 tys. zł. na dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych w sołectwach, które zostały zgłoszone do konkursu przez swoje gminy. Gmina mogła zgłosić do dofinansowania nie więcej niż jedno przedsięwzięcie inwestycyjne w jednym sołectwie.

Warunkiem konkursy było, aby przedsięwzięcie zostało wybrane przez zebranie wiejskie. Przy ocenie były brane pod uwagę kryteria związane ze zwiększeniem poziomu zaangażowania społeczności lokalnej w realizację przedsięwzięć w swoim otoczeniu, z nieodpłatnym wkładem pracy własnej mieszkańców, z wpływem na poprawę jakości życia mieszkańców wsi, atrakcyjnością i oryginalnością w wymiarze lokalnym, ze stworzeniem nowych możliwości i perspektyw rozwoju dla lokalnej społeczności, z wpływem na zachowanie i rozwijanie krajobrazu wiejskiego, realizacją potrzeb zgłaszanych przez społeczność lokalną oraz z wpisywaniem się w charakter danej miejscowości.

Do konkursu stanęły 92 sołectwa, z których tylko 19 otrzyma dotację. Jednym ze zwycięzców konkursu zostało sołectwo Pogobie Średnie, które otrzyma dofinansowanie w wysokości 7500 zł. Za pozyskane środki zakupione zostaną elementy wyposażenia placu zabaw przy wiejskiej świetlicy. Dziś (08.11.2017r.) umowę podpisali Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Wioletta Śląska-Zyśk oraz Burmistrz Pisza – Andrzej Szymborski i Skarbnik Gminy Pisz – Małgorzata Biraga.