Niedziela25.06.2017
0°C

Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP Gminy Pisz

22.06.2017

18 czerwca br. (niedziela) na stadionie miejskim w Piszu odbyły się Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Pisz. W zawodach udział wzięło kilkudziesięciu strażaków, reprezentujących jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w Jeżach, Liskach, Wiartlu, Hejdyku i Pogobiu Średnim. Zawodnicy wzięli udział w wielu konkurencjach sprawnościowych pozorujących akcje gaśnicze.

Zwyciężyła drużyna z OSP Pogobie Średnie, a na kolejnych miejscach uplasowali się strażacy z OSP Hejdyk i OSP Liski. Zawody były również okazją do uhonorowania druhów zasłużonych dla Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Pisz.
Złote medale otrzymali druhowie: Adam Podsiad, Leszek Szydlik, Michał Nosek i Stanisław Szydlik z OSP Hejdyk.
Srebrne medale wręczono: Kamilowi Lipińskiemu i Przemysławowi Łagodzińskiemu z OSP Wiartel, Andrzejowi Waszkiewiczowi,  Waldemarowi Sadłowskiemu, Grzegorzowi Półtorakowi i Markowi Drężkowi z OSP Hejdyk oraz Wiktorowi Niklowi i Karolowi Nyczce – członkom Piskiej Orkiestry Dętej w Piszu.
Brązowe medale otrzymali: Krystian Szałkowski, Przemysław Waszkiewicz i Jan Przestrzelski z OSP Liski oraz Karol Sadłowski i Rafał Waszkiewicz z OSP Hejdyk.

Odznaczenia wręczali Andrzej Szymborski – Burmistrz Pisza i Michał Słonka – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Hotel nad Pisą – nominacja w TOPHOTEL 2017

21.06.2017

8 czerwca br. w Villa Foksal w Warszawie odbyła się gala VIII edycji plebiscytu TOPHOTEL na najlepszy hotel w Polsce. Plebiscyt obejmuje kilkanaście kategorii konkursowych związanych z położeniem hotelu, jego wystrojem, klimatem, standardem, ofertą i wieloma innymi czynnikami decydującymi o popularności.

W kategorii TOPHOTEL LAKES, a więc hoteli położonych nad jeziorami i rzekami, zwyciężył Przystań Hotel & Spa z Olsztyna. Nominację do nagrody w tej kategorii otrzymał również Hotel nad Pisą, który pokonał wielu rywali o znacznie wyższych standardach.

Nominację odebrał właściciel Hotelu nad Pisą – Ireneusz Szumowski, który nie ukrywa, że i dla niego było to miłym zaskoczeniem.

Gratulujemy!

Wspominamy Telewizyjny Turniej Miast Pisz - Słubice

21.06.2017

Tłumy piszan wyszły 21 czerwca 1987 roku na ulice miasta, by obserwować rywalizację swoich reprezentantów z drużyną ze Słubic w Telewizyjnym Turnieju Miast. Wydarzenie poprzedziły przygotowania, by jak najlepiej przedstawić Pisz na ogólnopolskiej antenie TVP. 30. rocznica Turnieju Miast jest doskonałą okazją, by zaprezentować archiwalne materiały z Pisza.

Udział w Telewizyjnym Turnieju Miast był w Piszu wydarzeniem roku 1987. Możliwość zaprezentowania miasta przed kamerami TVP była okazją do promocji turystyki, a także integracji społeczności lokalnej. Zbigniew Zieliński, ówczesny I sekretarz komitetu rejonowego PZPR w Piszu, uważa, że piszanom udało się wykorzystać szansę, mimo, że decyzja o udziale Pisza w teleturnieju zapadła w kwietniu 1987 roku, więc czasu nie było dużo. Nasze miasto zostało pierwszym reprezentantem województwa suwalskiego w popularnej telewizyjnej audycji. Piszanie rywalizowali z mieszkańcami Słubic.

Festyn, odbywający się 21 czerwca 1987 na piskim rynku, przy ówczesnym Miejskim Domu Kultury oraz nad Pisą był zwieńczeniem intensywnych przygotowań. W dniu turnieju na ulice Pisza wyległy tłumy mieszkańców. Rywalizacja pod okiem kamer TVP była sporą atrakcją. Przygotowano także ciekawy, trwający cały dzień program. Zaproszono wykonawców z Pisza oraz całego województwa suwalskiego, m.in. Ełku, Mikołajek, Augustowa czy Węgorzewa. Grała także orkiestra dęta kopalni  KWK"Moszczenica" z Jastrzębia-Zdroju.

Konkurencje turniejowe rozpoczęły się o godz. 14. Pierwszy blok odbył się pod wspólną nazwą „Potyczki Rodzinne”. Pisz reprezentowały m.in. rodziny Mielczarczyk, Kisiel i Cichy. Następnie odbyły się „Potyczki Zawodowe” z udziałem strażaków, hydraulików, parkieciarzy oraz pracowników służb komunalnych. Ostatnią część rywalizacji stanowiły „Potyczki Kulturalne”.

Teleturnieje odbywały się jednocześnie w Piszu i Słubicach z udziałem reprezentantów obu drużyn. Materiał rejestrowały ekipy TVP. Konkurencje miały być transmitowane na żywo w ogólnopolskiej telewizji, ale relację z Pisza i Słubic uniemożliwiły problemy ze sprzętem. Jak wspomina Wiesław Gotowicz, który pracował w komitecie organizacyjnym, nagrania zostały wyemitowane w telewizji około dwa tygodnie później. Pisz uległ Słubicom jednym punktem, a wpływ na werdykt końcowy mieli także widzowie, którzy mogli dzwonić do studia w Warszawie.

Przyjazd ekipy telewizyjnej był dobrym argumentem do zrobienia remontów i inwestycji w mieście. Odnowiono elewacje budynków w centrum Pisza, przebudowano ul. Kościuszki, podjęto decyzję o budowie nowych bloków mieszkalnych przy ul. Dworcowej oraz Konopnickiej wraz z utworzeniem Spółdzielni Mieszkaniowej  „Międzyzakładowa”. Z tego okresu pochodzi także piosenka „Napisz do mnie na Pisz”, śpiewana przez Danutę i Andrzeja Dziupińskich, a na pamiątkę Turnieju jedna z ulic w Piszu nosi nazwę Słubicka.

Udział w Telewizyjnym Turnieju Miast miał mobilizować także lokalną społeczność do różnego rodzaju przedsięwzięć, zwanych potocznie czynami. W Piszu odbyła się zbiórka funduszy społecznych na budowę Szpitala Rejonowego, wsparta m.in. przez władze miast z regionu. Nowy szpital miał powstać przy dzisiejszej ul. Leśnej, ale inwestycji nie udało się zrealizować. Wstrzymały ją władze wojewódzkie w Suwałkach. Do szpitala trafiła za to karetka - duży fiat, przekazana przez załogę MPT Taxi Warszawa. Decyzją Ministra Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej Piszowi przyznano nagrodę w postaci sprzętu komunalnego o wartości ok. 2 mln zł.

Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim osobom, które udostępniły archiwalne fotografie i materiały, a także znalazły czas, by podzielić się swoimi wspomnieniami. Szczególne podziękowania należą się panom Zbigniewowi Zielińskiemu, Władysławowi Niesiobędzkiemu, Wiesławowi Gotowiczowi oraz Arturowi Zaleskiemu. Zapraszamy do współpracy innych piszan, którzy dysponują ciekawymi materiałami na temat tego wydarzenia.

Aneta Karwowska – Dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej

Więcej informacji na stronie:
www.muzeumziemipiskiej.pl/art,72,wspominamy-telewizyjny-turniej-miast-pisz-slubice

 

Piski Uniwersytet Trzeciego Wieku – zakończenie roku

20.06.2017

19 czerwca br. odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2016/2017 Piskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W trakcie minionych ośmiu miesięcy (od października 2016r.) w zajęciach udział wzięło 163 studentów, z czego 32 osoby to nowi uczniowie piskiej uczelni.  Przez sale wykładowe przewinęło się aż 17 wykładowców, którzy prowadzili zajęcia m.in. z języków obcych, informatyki, literatury i historii. Odbywały się również warsztaty teatralne i plastyczne, a także zajęcia z aerobiku i tańca.

W trakcie roku akademickiego uniwersytet organizował wiele wydarzeń z udziałem swoich podopiecznych, m. in. „Wieczory przy stoliku”, wieczorki taneczne i spotkania. Studenci kilkakrotnie wyjeżdżali również na zajęcia terenowe i wycieczki np. do Mikołajek, Wojnowa i Gołdapi. Rok ukończyło 149 osób, z których większość spotkała się na jego uroczystym zakończeniu w Mazurskim Gościńcu w Piszu.

Podczas uroczystej gali, w której udział wzięli m. in. Przewodniczący Rady Miejskiej w Piszu – Lech Borak i Burmistrz Pisza – Andrzej Szymborski, dziewięcioro studentów otrzymało wyróżnienia. W części artystycznej wystąpiła Grupa Teatralna pod kierunkiem Małgorzaty Świerczewskiej, która wystawiła dwie etiudy. Całość zakończył występ Grupy Tanecznej, którą prowadzi Katarzyna Chodnik. Od dziś studenci Piskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mają zasłużone wakacje.  Nowy rok akademicki 2017/2018 już za trzy miesiące!

Pełna galeria zdjęć na stronie Piskiego Domu Kultury: http://pdk.pisz.pl/galeria/g,zakonczenie-roku-akademickiego-putw-2016-2017

70 lat Szkoły Podstawowej w Hejdyku

14.06.2017

9 czerwca 2017r. Szkoła Podstawowa w Hejdyku świętowała Jubileusz 70-lecia istnienia. Na uroczystość licznie przybyli  zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół i instytucji współpracujących ze szkołą, emerytowani pracownicy szkoły,  absolwenci, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych kół łowieckich.

 Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się o godz. 10:00 mszą św. na placu szkolnym, koncelebrowaną przez biskupa Romualda Kamińskiego w asyście absolwentów szkoły – księdza pułkownika Jana Domiana i ojca Tomasza Szok oraz księdza proboszcza.  Biskup w  homilii podkreślił  rolę nauczyciela w życiu każdego człowieka.

Drugą część uroczystości rozpoczęto od wprowadzenia pocztu flagowego i odśpiewania hymnu. Dyrektor szkoły, Grażyna Bałdyga powitała szanownych gości.  Przedstawiła również wydarzenia i fakty z kart historii placówki. Głos zabierali także przybyli goście, obdarowując szkołę  okolicznościowymi  upominkami.

W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie wszystkich klas. Były piosenki, tańce i humorystyczne scenki. Wszyscy uczniowie zebrali zasłużone brawa.

Wystawa historycznych zdjęć, kroniki szkolne i pamiątki będące dowodem długoletniej pracy szkoły były chętnie oglądane zarówno przez gości, jak i społeczność szkolną. Goście mogli się też wpisać  do  pamiątkowej księgi. Każdy uczestnik spotkania otrzymał jubileuszową pamiątkę.  Dla gości przygotowano poczęstunek z okolicznościowym tortem.

Dla upamiętnienia tej wspaniałej rocznicy na placu przyszkolnym  zasadzono jubileuszowe  drzewo – lipę.