Niedziela18.08.2019
0°C

Ułani, hymn państwowy i salwa honorowa - Obchody Święta Wojska Polskiego

16.08.2019
 

Niedzielne obchody Święta Wojska Polskiego w Piszu rozpoczęła Msza Święta, odprawiona w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela. Po niej uroczystości przeniosły się pod Pomnik Wolności.

Po nabożeństwie, mieszkańcy Pisza, władze samorządowe, poczty sztandarowe oraz wojsko w asyście Piskiej Orkiestry Dętej i rekonstrukcyjnego Szwadronu Kawalerii im 10 Pułku Ułanów Litewskich, przeszli ulicami miasta pod Pomnik Wolności. Dalsze uroczystości rozpoczęły się od odegrania Hymnu Polski i wciągnięciu na maszt flagi państwowej. Przed złożeniem pod pomnikiem wiązanek kwiatów odbył się Apel Pamięci. Uroczystości zakończyły się oddaniem salwy honorowej i odegraniem polskich pieśni patriotycznych.   Tradycyjnie w obchodach Święta Wojska Polskiego brali udział żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, którzy zadbali o militarną oprawę uroczystości. Gospodarzem święta był burmistrz Pisza Andrzej Szymborski. Wśród przybyłych na obchody Święta Wojska Polskiego i 99 rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej gości znaleźli się: Jerzy Małecki, poseł na Sejm RP, Waldemar Brenda i Irena Jatkowska, przedstawiciele powiatu piskiego, komendant powiatowy policji mł. insp. Marcin Kubas, komendant powiatowy straży pożarnej bryg. Paweł Pieńkosz, przedstawiciele organizacji kombatanckich, Nadleśnictwa Pisz, jednostek gminnych, instytucji państwowych, miejscowych partii politycznych oraz harcerze.

Świeto Wojska Polskiego - militarne pokazy, apel i grochówka

13.08.2019

Uroczysta Msza św., Apel Pamięci, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wolności oraz militarny piknik rodziny na rynku miejskim, to główne wydarzenia towarzyszące piskimi obchodom Święta Wojska Polskiego.

Burmistrz Pisza zaprasza mieszkańców do udziału w uroczystościach i wspólnego oddania czci Żołnierzom Wojska Polskiego, którzy w 1920 roku odparli bolszewicką nawałę.  Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 99 rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpocznie o godz. 15 nabożeństwo w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela odprawione w intencji ojczyzny.  Po mszy nastąpi przemarsz ulicami miasta pod Pomnik Wolności, gdzie odbędzie się uroczysty apel oraz złożone zostaną kwiaty i wieńce. W uroczystościach udział wezmą przedstawiciele samorządów, organizacji kombatanckich oraz żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO. O oprawę muzyczna uroczystości zadba Piska Orkiestra Dęta. Kolejnym punktem Święta Wojska Polskiego będzie piknik militarny na Placu Daszyńskiego w Piszu. Na rynku wystawione zostaną namioty ekspozycyjne 15 GBZ oraz Nadleśnictwa Pisz i Urzędu Miejskiego. Swoje stoisko będzie miało również stowarzyszenie Piska Pozycja Ryglowa. Dla miłośników militari przygotowane zostały pokazy sprzętu wojskowego oraz różnego rodzaju gry i konkursy. Największą jednak atrakcją będą wozy bojowe Rosomak, które zaparkują na środku placu. Na wszystkich gości czekała będzie również wojskowa grochówka. 

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej "Cudem nad Wisłą". W 1920 roku wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką.

Hip Hop Pisz Festiwal – młodzi czekali na tę imprezę

08.08.2019

Na tę imprezę od dawna czekało młode pokolenie piszan. W piątek rusza  Hip-Hop Pisz Festiwal. Wystąpią El Grande Bomba, Kartky, Sarius, Małach, Rufuz, Dixon 37, Pih x RX, Aron i 5tka.

Fani Hip Hopu, których w Piszu i okolicy nie brakuje, będą mieli wiele powodów do zadowolenia. W piątek impreza rozpocznie się od konkursu Pisz Rap Selekcja. Publiczność zobaczy i posłucha 10 finalistów, wśród których znaleźli się: Daniel Majki z Białogardu, DRD z Czarnego Dunajca, Szkodnik EC z Ełku, Zyzio z Pisza, Bronx z Krakowa, Vał z Rynu, 4Happiness z Ketrzyna, TOMZ z Poznania, Middleone z Olsztyna oraz Dany z Warszawy. Po nich na scenę wyjdą El Grande Bomba, Kartky i Sarius. W piątek wstęp na wszystkie koncert jest bezpłatni. Sobotnie wieczorne koncerty będą biletowane. Wejściówki na nie są do nabycia wyłącznie na stronie ticketos.pl. w cenie 30 zł.


Na scenie amfiteatru PDK wystąpią: Małach, Rufuz, Dixon 37, Pih x RX, Aron i 5tka. Imprezę poprowadzi znany ze współpracy z Kubą Knappem, Stasiakiem czy DJ Decksem - EMIL G.  godz. 18.00. Organizatorem imprezy jest Piski Dom Kultury.

Ostzrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

06.08.2019

Obszar: Województwo warmińsko - mazurskie powiat piski

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Intensywne opady deszczu i burze/1

 

 

Jak postępować w razie gwałtownej pogody – podstawowe rady