Niedziela09.08.2020
0°C

Można już korzystać z bonu turystycznego

07.08.2020

Z tej wiadomości cieszą się nie tylko rodziny, ale również przedstawiciele branży turystycznej. Od 1 sierpnia możemy realizować płatności bonem turystycznym. Ta forma wsparcia umożliwia rodzicom i ich pociechom, a hotelarzom czy też właścicielom gospodarstw agroturystycznych pozwala zniwelować straty związane z epidemią koronawirusa. 

Co to jest bon turystyczny?

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Za pomocą bonu  można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju.

Jak działa?

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r. Do tego czasu można, przy jego pomocy, opłacić m.in. pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym i rekreacyjnym.

Dla kogo?                                                                                                         

Bon  przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 Plus. Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.                                                                                                               

Gdzie wykorzystam bon?                                                                                                    

Bon będzie można wykorzystać w Polsce. Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna: https://www.pot.gov.pl/pl        

Jak składam wniosek?                                                                                                            

Bon otrzymasz po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Jak aktywować bon?

https://www.youtube.com/watch?v=CAN9aptIdok&feature=youtu.be                    

Dodatkowe świadczenie dla dzieci niepełnosprawnych

https://www.youtube.com/watch?v=kI-3PLMUkIw&feature=youtu.be                                  

Jak przyjąć płatność bonem? 

https://www.youtube.com/watch?v=v8cHBIgXlyI&feature=youtu.be                                   

Jak dodać managera i recepcjonistę?     

https://www.youtube.com/watch?v=uzJOAvrLvYM                                                     

Kontakt: Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną całodobową infolinię, która działa pod numerem:  22 11 22 111. Działa także dedykowany e-mail: bon@zus.pl, za pośrednictwem którego możesz zadać pytania.

Zestawienie firm, które realizują bony turystyczne w gminie Pisz znajduje się pod tym adresem: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow (należy w wyszukiwarce wpisać nazwę miasta).

 

tekst i zdjęcie: materiały prasowe Ministerstwa Rozwoju

Prognoza Niebezpiecznych Zjawisk Meteorologicznych

07.08.2020

Zjawisko/stopień zagrożenia: Burze z gradem/1

Obszar: województwo warmińsko-mazurskie

Ważność: od godz. 07:30 dnia 09.08.2020 r. do godz. 7:30 dnia 10.08.2020 r.

Przebieg: Prognozuje się miejscami wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 15 mm, lokalnie około 20 mm oraz możliwymi porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie opady gradu.

Uwagi: Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych jest informacją orientacyjną. Wydawanie depeszy OSTRZEŻENIE unieważnia i anuluje wszystkie informacje dotyczące tego samego okresu zawarte prognozie.

Godzina i data wydana: godz. 13:54 dnia 06.08.2020

Święto Wojska Polskiego inne niż zwykle. Dożynek i Dni Pisza nie będzie

06.08.2020

Zaledwie kilka dni dzieli nas od kolejnego ważnego jubileuszu w dziejach Polski. 15 sierpnia minie 100 lat od pamiętnego „Cudu nad Wisłą”. Bitwa Warszawska uważana jest za 18 najważniejszą bitwę w dziejach świata. Obchody okrągłej rocznicy zatrzymania naporu wojsk radzieckich, a ca za tym idzie powstrzymania ekspansji komunizmu w Europie, zasługują na podniosłą oprawę. Niestety, z uwagi na wciąż nie dającą za wygraną pandemię koronawirusa Święto Wojska Polskiego będzie miało nieco inny charakter – bez uroczystego przemarszu pocztów sztandarowych oraz dźwięków orkiestry. To trudne do zaakceptowania, ale ochrona zdrowia, a być może nawet życia są wartościami nadrzędnymi.

W związku z tym, zapraszamy do udziału w mszy świętej, która rozpocznie się w sobotę 15 sierpnia o godz. 14.00 w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Piszu. Następnie, po zakończeniu eucharystii udamy się, oczywiście z zachowaniem odpowiedniego odstępu, pod znajdujący się przy ul. Armii Krajowej Pomnik Wolności. Tam złożymy kwiaty oraz wieńce.

Głęboko wierzyliśmy, że uda się zorganizować, po kilku latach przerwy, Dni Pisza. Główny organizator tego wydarzenia – Piski Dom Kultury jakiś czas temu przesunął termin imprezy z drugiej połowy czerwca na 21-23 sierpnia. Niestety, wzrost zachorowań na COVID-19 sprawił, że i ten termin jest nierealny. Nie posłuchamy więc występów awizowanych wcześniej artystów – Eweliny Lisowskiej oraz zespołów Defis, Dejw, Reggaeside oraz oJ taM.

Nie będzie także dożynek. Z uwagi na obostrzenia sanitarne organizacja Święta Plonów musiałaby zostać okrojona m.in. o konkurs na najsmaczniejszą potrawę oraz kulminacyjną część tego wydarzenia – dzielenie się chlebem dożynkowym. Poza tym każdy z uczestników musiałby wypełnić ankietę dotyczącą stanu zdrowia, założyć maskę na twarz, a także zachować dystans społeczny, na nieco mniejszym obszarze, niż bywało to zwykle na takich imprezach. Szczególnie, w trakcie koncertów zespołów tanecznych utrzymanie odpowiedniej odległości byłoby trudne.

Tymczasem dbajcie Państwo o zdrowie i trzymajcie mocno kciuki za jak najszybszy powrót do rzeczywistości, jaką jeszcze niedawno znaliśmy.

Spiszmy się, jak na rolników przystało

06.08.2020

Od 1 września do 30 listopada 2020 roku, według stanu na dzień 1 czerwca 2020 roku, na terenie całego kraju odbędzie się Powszechny Spis Rolny PSR 2020. To jedyne badanie statystyczne dostarczające szerokiego zakresu informacji o gospodarstwach rolnych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju. Dane ze spisu są wykorzystywane do oceny zastosowanych i kreowania nowych narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej.

Obecnie trwają prace organizacyjne i przygotowawcze do spisu rolnego. PSR będzie promowany na poziomie ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym poprzez media tradycyjne (radio, telewizję, prasę) oraz Internet (stronę www.spisrolny.gov.pl, media społecznościowe, serwisy informacyjne on-line).

Podstawową metodą realizacji spisu powszechnego będzie samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna na stronie Głównego Urzędu Statystycznego dedykowanej spisowi spisrolny.gov.pl.

Każdy z rolników będzie mógł dokonać spisu w domu, na własnym urządzeniu mającym połączenie z Internetem, za pośrednictwem powyższej interaktywnej aplikacji.

Uzupełniającą metodą udziału w Powszechnym Spisie Rolnym 2020 będzie wywiad telefoniczny (przeprowadzany przez rachmistrza telefonicznego). Od 1 września na infolinii spisowej, pod numerem 22 279 99 99, będzie możliwość spisania się przez telefon. Po połączeniu się z numerem i wybraniu „1” – zostaniecie Państwo skierowani na infolinię spisową. Następnie wybieramy opcję „Spisz się przez telefon”, wówczas połączymy się z rachmistrzem – to doskonale przygotowana osoba do przeprowadzenia z Państwem spisu przez telefon.

Rolnicy nie posiadający w domu sprzętu komputerowego bądź dostępu do Internetu, będą mogli skorzystać z pomieszczeń w lokalu Gminnego Biura Spisowego w Piszu, które mieści się w Urzędzie Miejskim w Piszu ul. Gustawa Gizewiusza 5

Jakie pytania usłyszą rolnicy? Kto podlega spisowi rolnemu? W jakiej formie będzie on przeprowadzony? O tym, i innych ważnych aspektach związanych z Powszechnym Spisem Rolnym dowiesz się z poniższego załącznika.