Środa26.02.2020
0°C

INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

25.02.2020

INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO
DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

(Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

Warszawa, 24.02.2020 r.

W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

·        bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

·        lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

2) nie zaobserwowałeśu siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

·        bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

·        lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą
z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

 

 

 

 

Występ "Zapustników" w Urzędzie Miejskim

25.02.2020

Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Piszu odbył się zapustowy występ klasy III a ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Piszu. Przedstawienie w wykonaniu uczniów składało się z tańców i przyśpiewek Warmii i Mazur towarzyszących ludowym obchodom końca karnawału. Mali tancerze wykonali m. in. szota i pofajdoka, a także taniec diablików. Nie zabrakło oczywiście kozy, niedźwiedzia i turonia, a wszystko to ze śpiewem, śmiechem i oklaskami.

"Występ Zapustników" bardzo spodobał się zgromadzonej publiczności, która w tym roku wspólnie uczestniczyła w zabawach i tańcach oraz nagrodziła młodych wykonawców gromkimi brawami.  Znalazły się słodycze dla artystów, a publiczność nie szczędziła datków. Burmistrz podziękował wszystkim wykonawcom w imieniu pracowników urzędu miejskiego. Podziękowanie i słowa uznania za podtrzymywanie i krzewienie tradycji otrzymała również wychowawczyni klasy pani Barbara Rutkowska ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Piszu. Brawo! 

 
 

Uwaga ASF!

19.02.2020